Článek
„Dostáváme se do situace, kdy si české firmy budou moci vybírat, kam své zboží vyvezou, a proto si nemyslím, že by je americká cla zásadně ohrozila,“ řekl Novinkám prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek.
O produkci českých zbrojařských a strojírenských firem je podle něj obrovský zájem, a některé mají své výrobky letos už vyprodané. Příkladem mohou být proudové motory od společnosti PBS z Velké Bíteše.
Firma loni navýšila své tržby o čtvrtinu na dvě miliardy korun. A z nich jí zůstal provozní zisk 650 milionů korun. Letos navíc v Bíteši čekají růst o dvě stě procent. Podle generálního ředitele PBS Group Petra Kádnera jim situaci kolem nových cel usnadní, že loni postavili v USA pobočku, ve které letos začne sériová výroba.
„Závod v USA jsme sice loni zakládali pro lepší technický kontakt se zákazníky a pro navýšení kapacit, ale nyní se to hodí i pro snížení celní zátěže,“ řekl Novinkám Kádner a dodal, že zásadně navyšují výrobu i v Česku: „Poptávka totiž silně roste i mimo USA, například v Asii, kde ostatně jsou cla již dávno zavedena.“
Zboží dovážené z Evropské unie do Spojených států by mělo nově podléhat 20procentním clům, prezident Donald Trump ale částečně ustoupil a sazbu na devadesát dní snížil na 10 procent.
Z tuzemských zbrojařů zvýšená cla zřejmě nejvýrazněji zasáhnout Holding Colt CZ. Celá skupina loni vykázala rekordní výnosy přes 22 miliardy korun. Z toho činily tržby v USA 8,8 miliardy korun, meziročně tam výnosy vzrostly o 41,1 procenta.
Firma má sice výrobní závody i v USA, ale střelné zbraně z České zbrojovky v Uherském Brodu a munici z vlašimské muničky Sellier & Bellot do USA ve velkém vyváží. Podle mluvčí Coltu Evy Svobodové se kvůli tomu dá očekávat, že se tržby letos sice navýší na odhadovaných 25 miliard korun, ale klesne jim zisk.
„V současné době podnikáme kroky, abychom vliv na ziskovost kompenzovali, ať již úpravou cen, produktového mixu nebo přesměrováním do jiných exportních teritorií,“ uvedla Svobodová. Loni si zbrojovka přišla skoro na dvě miliardy korun čistého zisku.
Zbrojovky dají práci firmám z automotive
Velké evropské i české zbrojařské firmy mají podle Hynka kvůli napjaté bezpečnostní situaci ve světě dostatek zakázek. O české zbraně je enormní zájem nejen v Asii, ale i v Jižní Americe. „Pro USA to může být bumerang - protože české firmy se spíše perou s tím, jak vyrobit své produkty a kde vzít schopné lidi, než sehnat zakázky - proto musí počítat s tím, že upřednostní státy, které budou ekonomicky výhodnější,“ podotkl Hynek.
Zbrojovky podle něj ve velkém hledají nové subdodavatele například mezi firmami, které dodávaly pro automobilky, jež se potýkají s poklesem výroby. „Zbrojařské společnosti posílí výrobní kapacity o firmy, které dělaly v automotive a teď přeskočí do zbrojního průmyslu,“ uvedl Hynek.
Největší česká zbrojařská firma CSG Group miliardáře Michala Strnada nečeká, že na ni budou mít cla negativní dopad. Spíše naopak, protože poté, co za 53 miliard korun koupila americkou muničku Kinetic, je její tamní produkce větší než dovoz do USA.
„Ve Spojených státech jsme vedoucím výrobcem malorážového střeliva a cla zlepší pozici našich produktů vůči konkurenci dovážející z Evropy či jiných regionů,“ řekl Novinkám mluvčí CSG Andrej Čírtek. Celá skupina CSG měla loni tržby přes sto miliard korun a čistý zisk 13 miliard, přičemž své zisky proti roku 2023 ztrojnásobila.
Babiš by zbrojaře víc zdanil
Těžkou hlavu mají v STV Group. Cla dopadnou na její dceřinou firmu STV Technology, která do USA exportuje téměř 60 procent produkce střeliva, především pro sportovní a lovecké využití.
Podle ředitele speciálních projektů STV Pavla Berana malorážní munice patří mezi zboží s nízkou marží a kvůli clům nebudou v USA konkurenceschopní. „Clo tak urychlí naše plány na lokalizaci výroby přímo v USA,“ dodal Beran. Firma měla loni tržby téměř 14 miliard korun a čistý zisk 5,5 miliardy.
Loni vyvezly české zbrojařské firmy výrobky za více než 50 miliard korun. Vysoké zisky jsou trnem v oku některých politiků. Šéf ANO Andrej Babiš by byl pro to, aby zbrojařské firmy byly mimořádně zdaněny, stejně jako byla na energetické firmy uvalena takzvaná windfall tax. „Podívejte se na zisky zbrojařů, ty je potřeba zdanit,“ řekl o víkendu Babiš v TV Nova.