Článek
Češi v tureckém městě prohledávají místo, kde stály dvě sedmipatrové budovy, které se při zemětřesení zřítily. Jde o plochu zhruba 40 krát 40 metrů.
Podle místních úřadů by se v troskách mohlo v každé z budov nacházet zhruba 50 osob. Šance na jejich přežití jsou podle mluvčího hasičů Jakuba Kozáka „velmi nízké“.
Na druhou stranu hasiči připomněli, že polským záchranářům, kteří působí v lokalitě, která je od Adiyamanu vzdálená zhruba 280 kilometrů, se podařilo z pod trosek vyprostit několik přeživších.
Záběry z dronu a z noci ukazují podmínky na místě. Předpokládáme, že je v sutinách stále ještě několik desítek osob, nepřestáváme pracovat. Priorita je záchrana živých, ale neméně důležité - např. pro blízké - je i vyprošťování zemřelých, pokud jsou během prací objeveni. pic.twitter.com/mSITeoqIcO
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) February 9, 2023
V rámci USAR odřadu odletělo v noci na úterý do Turecka 69 osob. Na místě nasazení se v nepřetržitém režimu střídají čtyři desetičlenná družstva, která mají přidělenou kynologickou skupinu.
V Turecku objevili zlomovou plochu. Zemětřesení posunulo silnici o tři metry
Nejprve jsou nasazeni psi, aby nedošlo ke kontaminaci místa lidskými pachy. Následně nastupují záchranáři vybavení echolokátory, bioradary či štěrbinovými kamerami.
Nyní jsme nasazeni u dvou zřícených bytových domů, místní autority v každém z nich odhadují počet zavalených až na 50. 🦮🐕🦺 Nasadili jsme psy, kteří nám označili místa možného nálezu. Zasahující hasiči provedli stabilizaci a provádí další sutinové vyhledávání. #USAR pic.twitter.com/h2Aw6HOTpp
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) February 8, 2023
Záchranáři pracují v nepřetržitém režimu, doba nasazení je standardně do 10 dnů, přičemž v případě potřeby a dohody s tureckou stranou by bylo možné prodloužení mise.
Počet obětí zemětřesení již přesáhl 16 000.