Článek
Češi v tureckém městě prohledávají místo, kde stály dvě sedmipatrové budovy, které se při zemětřesení zřítily. Jde o plochu zhruba 40 krát 40 metrů.
Podle místních úřadů by se v troskách mohlo v každé z budov nacházet zhruba 50 osob. Šance na jejich přežití jsou podle mluvčího hasičů Jakuba Kozáka „velmi nízké“.
Na druhou stranu hasiči připomněli, že polským záchranářům, kteří působí v lokalitě, která je od Adiyamanu vzdálená zhruba 280 kilometrů, se podařilo z pod trosek vyprostit několik přeživších.
Záběry z dronu a z noci ukazují podmínky na místě. Předpokládáme, že je v sutinách stále ještě několik desítek osob, nepřestáváme pracovat. Priorita je záchrana živých, ale neméně důležité - např. pro blízké - je i vyprošťování zemřelých, pokud jsou během prací objeveni. pic.twitter.com/mSITeoqIcO
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) February 9, 2023
V rámci USAR odřadu odletělo v noci na úterý do Turecka 69 osob. Na místě nasazení se v nepřetržitém režimu střídají čtyři desetičlenná družstva, která mají přidělenou kynologickou skupinu.
Nejprve jsou nasazeni psi, aby nedošlo ke kontaminaci místa lidskými pachy. Následně nastupují záchranáři vybavení echolokátory, bioradary či štěrbinovými kamerami.
Nyní jsme nasazeni u dvou zřícených bytových domů, místní autority v každém z nich odhadují počet zavalených až na 50. 🦮🐕🦺 Nasadili jsme psy, kteří nám označili místa možného nálezu. Zasahující hasiči provedli stabilizaci a provádí další sutinové vyhledávání. #USAR pic.twitter.com/h2Aw6HOTpp
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) February 8, 2023
Záchranáři pracují v nepřetržitém režimu, doba nasazení je standardně do 10 dnů, přičemž v případě potřeby a dohody s tureckou stranou by bylo možné prodloužení mise.
Počet obětí zemětřesení již přesáhl 16 000.