Článek
Lékařka Kristýna Herrmannová uvedla, že skupina pacientů, kteří se vraceli z Číny, budou přesunuti na prázdné oddělení, aby se mohli volně pohybovat po chodbách a nemuseli být uzavřeni na pokojích, což je pro ně v rámci karantény největší omezení.
V omezené míře jim lékaři umožní i návštěvy.
Je pravděpodobné, že se sem to onemocnění zavleče
Pacienti si nyní dvakrát denně měří teplotu. V karanténě setrvají 14 dní, během nichž jsou sledováni, zda se u nich neobjeví některé příznaky nákazy koronavirem. Pokud se příznaky neobjeví, není nutné je po propuštění z karantény znovu testovat. Při bližším kontaktu pacienti používají respirátory.
Se zavlečením se počítá
Herrmannová označila za pozitivní, že nakažených osob mimo Čínu, kde epidemie probíhá, zůstává nízký. V ČR se prozatím testovalo 49 osob, u nikoho z nich se nákaza koronavirem nepotvrdila. Hygienici přesto očekávají, že se sem virus zanese.
„Je pravděpodobné, že se sem to onemocnění zavleče, to my očekáváme,“ uvedla Jágrová podle níž jsou proto přijata opatření, aby byl případný pacient izolován a jeho okolí ochráněno. Posteskla si nicméně, že o koronaviru je zatím stále velmi málo informací.
Smrtnost je nízká
Smrtnost na nynější koronavirus je oproti koronavirům SARS a MERS nižší. Podle Jágrové je smrtnost koronaviru 2019-nCoV je 2,2 procenta. U chřipky je smrtnost kolem 1,6 až 1,8 procenta.
Koronavirus se začal šířit z Číny, kde se nákaza dál rozmáhá. Počet infikovaných tam stoupá po tisících za den. Poslední data mluví o více než 24 tisících infikovaných a zhruba pěti stovkách obětí.
Lékaři znovu zdůraznili, že základním opatřením je dodržování hygienických opatření, která lidé znají například z chřipkových epidemií. Ta letošní právě probíhá, přičemž hygienici očekávají, že počty nemocných budou v příštím týdnu ještě stoupat.
Nejohroženější jsou starší lidé a lidé s chronickými nemocemi.