Článek
Ministerstvo spravedlnosti odhadlo, že ho vyslání čtyř dozorců ročně přijde na 7,6 miliónu korun. To je dvojnásobek částky, kterou Česká republika každý rok obdrží od ICTY jako smluvní příjem. Nejprominentnějším obžalovaným v Haagu je bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič. [celá zpráva]
Projekt je však podle úřadu Pavla Němce v zahraničněpolitickém zájmu České republiky. "Smlouva bude mít nepochybně pozitivní dopad na posílení mezinárodní prestiže České republiky jako státu aktivně se podílejícího na činnosti OSN v jedné z nejzávažnějších oblastí jejího působení," sdělil mluvčí ministerstva Petr Dimun.
Dozorci se budou muset zavázat, že po dobu svého působení u trestního tribunálu nebudou přijímat pokyny české vlády.
ICTY: Češi pomohou, mluví podobnou řečí jako obžalovaní
Představitelé ICTY požádali Česko o personální výpomoc v květnu 2002, a to kvůli nedostatku pracovníků po avizovaném ukončení působení dánských dozorců. Složení pracovníků haagské vazební věznice má být podle zástupců mezinárodního tribunálu národnostně různorodější. ICTY důvěřuje českým dozorcům, neboť mluví stejně jako většina obviněných slovanským jazykem.
"V současné době působí v silách vazební věznice na základě smluv o zapůjčení personálu zástupci Nizozemí, Rakouska a Dánska," řekl Dimun.
Všechny případy, včetně odvolacích procesů, by měl tribunál vyřešit do konce roku 2010, kdy má ukončit svoji činnost.