Článek
„Velvyslanec ČR v Pekingu B. Kopecký byl v reakci na informace o připravovaném setkání některých členů vlády s dalajlámou pozván dne 18. října, a to ještě před uskutečněním této schůzky, na MZV ČLR, kde čínská strana vyjádřila nad danými informacemi své znepokojení,“ sdělila Novinkám Lagronová.
Zástupci Pekingu podle ní zdůraznili vysokou citlivost otázky územní celistvosti a připomněli strategické partnerství obou zemí.
„Vyzvali, aby nedošlo k žádnému setkání oficiálních představitelů a především členů vlády s dalajlámou. Kromě vyjádření svého znepokojení čínská strana upozornila, že by v případě zpochybnění územní celistvosti ČLR musela reagovat s možným nepříznivým dopadem na rozvíjející se bilaterální vztahy a spolupráci,“ uvedla mluvčí.
Kopecký prý Číňanům řekl, že cesta dalajlámy do Česka je soukromá. Zároveň je prý ujistil o tom, že ČR nemění svou politiku jedné Číny a že respektuje celistvost území.
„Dále potvrdil, že ČR si je vědoma důležitosti tibetské otázky a podporuje dialog mezi centrální administrativou a tibetskou komunitou,“ řekla Novinkám Lagronová.
Čínské prohlášení zvedlo vlnu nevole
Návštěva dalajlámy vyvolala v Česku bouřlivé reakce. Poté, co se s tibetským duchovním vůdcem sešel ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), se od schůzky distancovali čtyři nejvyšší ústavní činitelé - prezident Miloš Zeman, předseda vlády Bohuslav Sobotka, šéf Sněmovny Jan Hamáček a předseda horní komory Milan Štěch.
V prohlášení například uvedli, že „Česká republika vychází vůči Čínské lidové republice z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí“.
To vyvolalo vlnu nevole u některých politiků i akademické obce. Padesátka zákonodárců se ve středu s dalajlámou sešla v Senátu. Některé české univerzity vyvěsili tibetské vlajky.