Článek
Filípková působí od roku 2007 na generálním ředitelství pro rozpočet EU v Evropské komisi, kde se nyní nově má stát ředitelkou.
Odpovídat má za to, aby byly peníze z rozpočtu sedmadvacítky utráceny v souladu s pravidly a prioritami Unie. Pod sebou bude mít několik týmů a desítky lidí.
Ještě výš míří bývalá zaměstnankyně ministerstva zahraničních věcí Moozová. Ta se nově stane zástupkyní šéfky celého generálního ředitelství pro spravedlnost a spotřebitele v Evropské komisi, tedy evropského „ministerstva“ spravedlnosti.
Žebříčku nejvlivnějších Češek dominuje Kellnerová před Jourovou. Poskočila Pekarová Adamová
I ona na ředitelství již působí, nově ale bude koordinovat práci několika stovek lidí.
Posiluje i eurokomisařka Jourová
Další Češkou, která zastává významný post v Evropské unii, je eurokomisařka Věra Jourová (ANO). Ta v minulosti zastávala v Česku post ministryně pro místní rozvoj.
V současné době navíc i ona v Evropě dočasně posiluje. Přebrala totiž roli v řízení a koordinaci programu Evropa připravená na digitální věk za evropskou komisařku pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerovou. Ta je nově oficiální dánskou kandidátkou na post prezidentky Evropské investiční banky.
Úspěch Filípkové i Moozové je důležitý i pro celý stát. Dlouhodobě se totiž mluví o tom, že Česko má v institucích menší zastoupení, než by mělo mít. Problém je pak zejména na vedoucích pozicích.
Vláda Petra Fialy (ODS) se pak k většímu zastoupení Čechů zavázala i v programovém prohlášení.
„Vytvoříme systém podpory profesního uplatnění občanů ČR v institucích, orgánech a agenturách EU tak, aby v době vzniku nového institucionálního rámce byli Češi významněji zastoupeni v klíčových pozicích,“ stojí v něm.