Článek
Ministerstvo zdravotnictví už vytipovalo firmy, které by mohly do výroby antibiotik investovat. Finální dohoda ještě nepadla, nejvážnějším kandidátem je zřejmě BB Pharma.
„Na výrobu samotnou je nutné rozhodnutí o registraci, což byla i podmínka, s kým můžeme v Česku v rámci projektu jednat,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.
„V přípravě podpory je nejdál firma, která vyrábí v Česku, ale právě penicilin dováží z jiných zemí,“ doplnil bez dalších detailů. Tím se výběr zúžil na trojici firem. Držitelem rozhodnutí o registraci je společnost, která může do Česka dodávat konkrétní lék vyrobený v jiné zemi, v tomto případě úzkospektrá penicilinová antibiotika.
Přibývá streptokokových infekcí, jako je angína a spála
BB Pharma se za posledních šest měsíců stala významným dovozcem penicilinových antibiotik v Česku a zvýšila svůj podíl na trhu. Dodávky za tuto dobu zvedla o pět set procent.
Podle ministerstva není cílem vyrábět penicilin úplně od píky, tedy včetně účinné chemické látky, která je pro léčivo stěžejní. Jakkoli by to bylo podle bezpečnostních a farmaceutických expertů nejlepší řešení, je také nejvíce časově, byrokraticky i ekonomicky nákladné. V Česku se proto budou vyrábět finální tablety a sirupy, účinné látky si firmy obstarají z ciziny.
A právě balení léků a sterializaci (ochranné prvky na obalech) dělá nedaleko Českého Brodu v obci Bříství společnost Dovema, která je provázaná s majitelem BB Pharma. „Jsme jeden ze tří držitelů registrace uvedeného tabletového léčivého přípravku u nás, proto je pochopitelné, že jsme v kontaktu s ministerstvem zdravotnictví z důvodu zabezpečení plynulých dodávek penicilinu do Česka,“ řekl Novinkám a Právu ředitel Jiří Volf.
BB Pharma se koncem loňska nezávazně zajímala o další pozemky, jak potvrdil Novinkám a Právu starosta Bříství Libor Šmejkal. „Byl to jen neformální dotaz,“ uvedl. Žádnou oficiální žádost zatím neobdržel.
V Praze? Vyloučeno
Vedle BB Pharmy, která působí hlavně na Slovensku, dodává do Česka penicilin izraelská Teva a švýcarský Sandoz. Zatímco Teva má výrobní areál v Opavě a její zástupci Novinkám a Právu už dříve řekli, že s ministerstvem jednání o penicilinu nevedou, Sandoz v Česku továrnu nemá.
Jeho větší angažmá je nepravděpodobné i proto, že loni v létě od Evropské komise získal grant 28,8 milionu eur na modernizaci závodu na výrobu penicilinu v Tyrolsku. Postaví tam i linku na syntézu již zmíněné účinné látky, která se teď do Evropy dováží zejména z Asie. Komise si od toho slibuje zlepšení dostupnosti a zajištění dodávek do Evropy.
Tuzemská fabrika nemůže vzniknout na území Prahy, kvůli finanční podpoře od státu. V úvaze jsou podle informací Práva střední Čechy. Krajský úřad ale do jednání zatím nevstoupil, na úrovni státu a firem ještě konečná dohoda nepadla.
Pro výrobu antibiotik platí speciální pravidla. Musí být oddělena od jiných léčiv, stejně jako vzduchotechnika.
Výroba penicilinu v Evropě se firmám nevyplatí, varuje asociace
Podpora státu
Ministerstvo zdravotnictví zatím čeká i na stanovisko resortu průmyslu, který má nastavit investiční pobídku, díky níž by stát podpořil strategickou výstavbu.
Počítá se s tím, že pro každou z firem najde 120 až 130 milionů korun, jako motivaci pro výstavbu a vytvoření pracovních míst. Na oplátku se společnost smluvně zaváže, že část vyrobených léků bude automaticky směřovat k českým pacientům.
Bez ohledu na to, který výrobce podporu získá, jakékoliv rozšíření průmyslového areálu nebo výstavbu nových hal musí posvětit místní zastupitelstvo. To potvrdila i místostarostka Roztok u Prahy Zuzana Šrůmová, kde je na jednom z břehů Vltavy rozsáhlý farmaceutický areál firmy VUAB Pharma.
Také její zástupci jednají o možném rozšíření výroby. „Mohu potvrdit, že VUAB Pharma jako historicky první výrobce penicilinu ve střední Evropě aktivně vstoupil do jednání s ministerstvem zdravotnictví,“ napsal generální ředitel Miloslav Dvořák. I on odkázal s detaily na ministerstvo.
Zájem v podobném duchu projevili také další. Třeba česká společnost Biomedica, která soustředí vývoj a výrobu do Technologického parku v Hořátvi, asi 30 kilometrů od Prahy.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) začátkem prosince v Blesku avizoval, že do konce roku, nejpozději v prvních čtrnácti dnech roku letošního, oznámí, kde začne výstavba linky. Dosud k tomu nedošlo, týden ministrovi ještě zbývá.
Penicilin se v Česku vyráběl už od 40. let 20. století v Roztokách u Prahy a pražských Dolních Měcholupech, výroba ale byla postupně ukončena. Před 14 lety jako poslední od výroby upustila Zentiva.