Článek
„Máme přislíbeno, že pokud by hrozilo, že by kvůli německým zásobám hrozil nedostatek léků u nás, budeme to řešit přímo s německým ministerstvem zdravotnictví,“ uvedl ministr Válek po jednání se státním tajemníkem německého ministerstva zdravotnictví Thomasem Steffenem.
Problém to ale neřeší. Kvůli nadměrnému zadržování léků v některých zemích - vedle Němců to zvažuje také Francie nebo Rakousko - hrozí, že se na menší státy už prostě nedostane.
„Moje zima bude pravděpodobně opět krušná,“ řekl před jednáním v Lucemburku serveru Politico náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček, který prosazuje celoevropské řešení lékové politiky.
Ohroženy jsou například dodávky antibiotik, kterých byl loni výrazný nedostatek.
K českým výhradám se nakonec přidalo dalších 19 zemí, včetně Slovenska, Rakouska nebo Malty, i Evropská komise. Překvapivým paradoxem je, že se k iniciativě Česka za společný postup připojilo po jednání v Lucemburku právě i Německo, které je přitom hlavním terčem kritiky kvůli svému novému zákonu.
Ten ukládá firmám držet v rámci tendrů zdravotních pojišťoven u ohrožených generik půlroční zásobu. Češi požadují od firem zajistit dodávky v případě výpadku „jen“ na měsíc až dva.
Excesivní hromadění léků: dnes na Radě EU! 🇪🇺
— Vlastimil Válek (@vlvalek) June 21, 2024
Dnes jednáme na Radě ministrů zdravotnictví EU, kde zvednu, jak jsem včera avizoval, neférové hromadění léků některými zeměmi na úkor ostatních. Jednání na evropské úrovni ale nejsou jen o přísných tiskovkách a silných slovech na… pic.twitter.com/3a80hZLSxH
Roční zásoba pro 11 zemí
„Šestiměsíční skladová zásoba všech léčiv spotřebovaných v Německu představuje 25 procent dodávek v celé EU. Je to takový objem léčiv, který odpovídá celoroční spotřebě léků v 11 zemích střední a východní Evropy včetně České republiky,“ řekl Novinkám výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Filip Vrubel.
I oni se obávají, že dojde k „vysátí léčiv“ z menších trhů, aby firmy dodržely své závazky v Německu.
Spolkové ministerstvo zdravotnictví namítá, že k narušení povinností výrobců v jiných zemích nedojde.
„Společnosti by mohly uzavírat smlouvy s německými zdravotními pojišťovnami pouze v případě, že by byly schopny splnit smluvní závazek na zajištění zásoby předepsaného množství léčivých přípravků, čímž nejsou dotčeny stávající povinnosti v jiných zemích,“ uvedl pro server Politico mluvčí resortu Sebastian Gülde.
Vyšší požadavky na firmy zvažuje nastavit i Rakousko nebo Francie. Semknutí menších států EU, které jsou aktuálně ve většině, má neférovým krokům zabránit. Problémem se bude zabývat i Aliance pro kriticky důležité léčivé přípravky.