Článek
První dostala rodina po dvouletém čekání, na schválení druhé by asi čekala dosud, pokud by nepožádala o pomoc ombudsmanku Annu Šabatovou. Ta sjednala nápravu až s pomocí rakouského ombudsmana.
Ombudsmanka zdůraznila, že manželé postupovali plně podle platné evropské legislativy. Přesto se pár dostal do situace, kdy musel uhánět nekomunikující rakouské úředníky, aby se zabývali žádostí o vyplácení příspěvků. Rodině pomohl český úřad práce.
O pomoc požádala jeho pracovníky matka tří děvčátek. Čeští úředníci podle Šabatové dospěli ke správnému závěru, že je to Rakousko, kdo má rodině již delší čas dávky vyplácet. Ochránkyně ocenila, že se pokusili rakouské kolegy oslovit a upozornit na tento problém.
Stěžovala si u kolegy
Ani oni ale překvapivě neuspěli. „Aby rodina nezůstala bez finanční podpory, rozhodl úřad práce o prozatímním přiznání českého rodičovského příspěvku do doby, než výplatu zahájí rakouský úřad,“ zdůraznila Šabatová.
Věc byla vyřešena teprve poté, co se na ni rodina obrátila s žádostí o pomoc. Ochránkyně o věci ihned informovala svého rakouského kolegu a tím začal proces k nápravě.
Dlužné částky budou uhrazeny. Ombudsmanka upozornila na to, že obdobné případy nejsou ve vztahu k Rakousku výjimečné. Rodiče musí počítat s tím, že zákonné lhůty jsou u jižních sousedů výrazně delší než v Česku.
Pomohou jim úřady práce, lidé se mohou obrátit na rakouského ombudsmana, popřípadě na organizaci Solvit působící při ministerstvu průmyslu a obchodu, která bezplatně pomáhá občanům EU řešit problémy způsobené nesprávným uplatněním práva Unie.