Článek
Jedná se doposud o nejmladšího pacienta v ČR, u kterého byl obdobný replantační zákrok úspěšně proveden. Nástroj chlapci odřízl zcela prsteníček ve středním článku a prostředníček zůstal viset jen na malém kousku tkáně v základním článku.
Úspěch představili lékaři na pondělní tiskové konferenci v Českých Budějovicích. Dítě operovali na konci srpna.
„Malinké děti mají na prstících extrémně malé průsvity cév. To je v naprosté většině případů připravuje o možnost provést úspěšnou replantaci. Třetí prstík měl u malého Vojtíka vzhledem k zachovalým klíčovým strukturám velkou naději na přežití, proto jsme náš výkon zahájili rekonstrukcí tohoto prstu. O čtvrtý zcela amputovaný prstík jsme bojovali pomocí největšího možného zvětšení mikroskopu a naše úsilí se po čtyř a půl hodinové operaci vyplatilo,“ uvedl zástupce primáře Oddělení plastické chirurgie Nemocnice České Budějovice, Pavel Kurial, který zákrok vedl.
Chlapce čeká rehabilitace
O náročnosti operace svědčí mimo jiné skutečnost, že plastický chirurg obnovil znovu krevní oběh v amputovaném prstu sešitím tepny a dvou žil o průměrech 0,3 mm. Na spojení takto malé cévy je potřeba po obvodu založit 5 až 7 stehů. U dospělých se průměr cév na prstech pohybuje od 1 do 1,5 milimetru. Zákrok probíhá pod mikroskopem a chirurg používá šicí jehlu o délce tří milimetrů s nejtenčím dostupným šicím materiálem, který je pouhým okem neviditelný.
„Chtěla bych lékařům moc poděkovat za to, že mému synovi zachránili prsty a starali se o něj dobře po celou dobu pobytu v nemocnici. Vše je v pořádku. Vojtík všechno chytá do ruky, jen třetí prst neohne,“ řekla novinářům matka Vojtíka Petra Gábová.
Chlapec byl po čtrnácti dnech strávených v nemocnici propuštěn do domácího léčení a po měsíci od úrazu je zcela zahojen a začíná rehabilitovat. „Pokud se u dětí replantace povede, mají vzhledem k jejich úžasným hojivým schopnostem a nervové regeneraci velkou naději na normální funkci ruky,“ dodal Kurial.