Článek
„Mise se v tuto chvíli opětně připravuje, proběhnout by měla ještě před letními prázdninami,“ uvedla mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dlouhodobě usiluje o to, aby se do Sýrie Češi vydali a pokusili se označit ty části země, které lze považovat za bezpečné.
„Výsledek chceme prezentovat celé Evropské unii,“ říkal už v polovině minulého roku. Tehdy se ještě plánovalo, že bezpečné území se bude hledat ve spolupráci s al-Asadovým režimem, ten však na začátku prosince padl a k moci se dostal revolucionář Ahmad Šara. O pár dní později české ministerstvo oznámilo, že přípravu mise pozastavuje.
Nyní je opět v plánu, jejím cílem je ulevit Evropské unii od migrantů. Pokud totiž mohou být vraceni do bezpečné země, rozhodování o návratu to výrazně zrychluje. V první řadě by se jednalo o neúspěšné žadatele o azyl, například rakouský ministr vnitra Gerhard Karner však už v prosinci uváděl, že po pádu režimu al-Asada se mají uprchlíci vracet „řádným způsobem“.
Syřani se nevracejí
Podle zastánců deportací totiž už přestal existovat důvod pro poskytování azylu Syřanům. Návrat z evropského území však vázne. Od konce al-Asada se sice do Sýrie vrátilo podle OSN tři sta tisíc uprchlíků, naprostá většina z nich však byla z Libanonu, Turecka a Iráku, nešlo tudíž o Syřany.
V Německu je nyní okolo milionu Syřanů, v Rakousku okolo sta tisíc, v Česku je syrských uprchlíků jen několik set, pro tuzemskou vládu jde však také o otázku prestiže.
Zároveň se na úrovni Evropské unie chystá seznam bezpečných zemí, který by platil pro všechny členské státy, dosud mají jednotlivé státy jen své vlastní seznamy. Že by se na tomto celounijním listu objevila také Sýrie jako celý stát, je však nejisté.
„Zařazení Sýrie hodnotí Česká republika prozatím jako předčasné,“ uvedla mluvčí Malá. „Není-li země na seznamu, neznamená to v žádném případě, že do ní nelze neúspěšné žadatele navracet. Znamená to pouze, že nejde použít zrychlené řízení,“ vysvětlila.
Zabíjení alávitů
Zařadit Sýrii na tento seznam je problematické už proto, že ani současný faktický vůdce Šara nekontroluje celé území země. Stále se také objevují nové zprávy o zabíjení alávitů, syrské komunity, ze které pocházel i svržený lídr al-Asad. Naposledy se informovalo o stovkách usmrcených alávitů v pobřežních oblastech.
„Česko je vážně znepokojeno násilnými incidenty na západě Sýrie a od přechodné vlády očekává transparentní vyšetření těchto událostí a potrestání útoků proti civilistům,“ uvedl Daniel Drake, mluvčí tuzemského ministerstva zahraničí. Zároveň se však Evropská unie i česká vláda snaží blízkovýchodní zemi podporovat, aby v ní nedošlo k ekonomickému kolapsu.
Unie tak v půlce března oznámila na dárcovské konferenci v Bruselu, že Sýrii poskytne mezinárodní pomoc 2,5 miliardy eur, tedy přes 62 miliard korun.
„Česko na zmíněné konferenci ohlásilo příslib poskytnutí 5,19 milionu eur stabilizační asistence, která bude směřována do regionu,“ odpověděl mluvčí Drake na dotaz, jak velký bude český příspěvek. V přepočtu tak Česko poskytne bezmála 130 milionů korun.