Článek
"Nejde o samotné vyjednávání, ale o přípravu k jednání. Obě strany si vyjasňují pojmosloví," řekla ve čtvrtek Drahomíra Nová z tiskové služby ministerstva obrany. Schůzku označila za sondáž.
Američané jsou na ní podle Nové mimo jiné seznamováni s českým právním řádem. Jejich delegaci vede zvláštní emisar ministerstva zahraničí pro politické a vojenské záležitosti Robert Loftis.
Za českou stranu se jednání účastní asi dvacet lidí, mimo jiné také první náměstek ministerstva zahraničí Tomáš Pojar a ředitel sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Ivan Dvořák.
Jednání potrvají dva dny. "Předmětem prvního pracovního jednání budou konzultace právních otázek, které budou spojeny s návrhem smlouvy o právním postavení případné americké radarové stanice a jejího personálu na území České republiky," informovala Drahomíra Nová z tiskového oddělení ministerstva obrany.
Konzultací by se podle ní měla zúčastnit kromě ministerstva obrany a zahraničí také ministerstva průmyslu a obchodu, spravedlnosti, financí, a vnitra. Připojí se také představitelé Policie České republiky, celní správy a dalších složek.
Nyní probíhající rozhovory se týkají právních aspektů česko-americké dohody. Jednání k hlavní smlouvě budou zahájena koncem května. Česká strana již od USA obdržela návrh dohod k pobytu amerických vojáků.
Rozhovory potrvají pravděpodobně několik měsíců. USA by chtěly znát rozhodnutí ČR v příštím roce. Druhá část protiraketového systému má být v Polsku, kde by chtěl Washington umístit desítku střel.