Hlavní obsah

Česko už pomohlo 11 Ukrajincům s návratem domů. I vážně nemocným

Čtyřicetiletá žena utekla před ruskou agresí na Ukrajině a našla azyl u rodiny ve středních Čechách. Kvůli závažnému zdravotnímu stavu, rakovině v posledním stadiu, se však rozhodla pro návrat domů, aby strávila poslední dny života s rodinou. Se zaplacením nákladné cesty i zajištěním přepravy jí pomohl český stát, stejně jako dalším deseti ukrajinským uprchlíkům.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ilustrační foto

Článek

„Spolupráce na přepravě probíhala s paliativním týmem, který stanovil podmínky pro převoz a následnou péči,“ řekla Novinkám Hana Malá, mluvčí ministerstva vnitra, k transportu čtyřicátnice.

„Převoz proběhl ve velmi krátkém čase, nikde nebyl zaznamenán žádný problém. Předání proběhlo na hraničním přechodu a žena byla umístěna nejdříve do zdravotnického zařízení a následně byla převzata rodinou do domácího ošetřování,“ popsala mluvčí.

Zmíněná žena byla vůbec první osobou, která se v projektu takzvaných asistovaných návratů dostala zpět domů. Program je určený pro Ukrajince, kteří mají v Česku udělenou dočasnou či mezinárodní ochranu nebo o ni už zažádali a rozhodnou se z osobních důvodů pro návrat do vlasti.

Zatím odcestovalo zpět na Ukrajinu 11 uprchlíků, z toho devět autobusovými spoji a dva zdravotní dopravní službou. „O návrat projevilo zájem 57 žadatelů, ale někteří nakonec své žádosti stáhli, protože návrat odložili nebo odcestovali sami,“ doplnila Malá.

Vláda pomůže Ukrajincům s návratem domů, koupí jim jízdenku

Domácí

Asistované návraty umožňuje platná novela zákona, označovaná jako Lex Ukrajina VI.

„Tato pomoc bude spočívat především v nákupu jízdenek a v některých zvlášť závažných případech například v zajištění sanitního vozu,“ uvedl v květnu ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Už dříve bylo řečeno, že o pomoc s návratem žádají české úřady například lidé se závažnou rodinnou situací nebo těžkým onemocněním.

Z rozpočtu ministerstva vnitra byla na projekt vyčleněna částka 5,595 milionu korun. Zatím se však využilo jen 136 tisíc korun.

Prodloužení projektu?

Program návratů začal letošního 1. června a zatím je naplánován do 30. listopadu. „Vzhledem k pozitivnímu hodnocení se aktuálně pracuje na prodloužení projektu o jeden rok,“ uvedla Malá.

Prosbu o pomoc s návratem lze podat jen jednou. Pokud by se chtěl dotyčný po návratu na Ukrajinu během jednoho roku vrátit zase zpět do Česka, musel by uhradit polovinu státem vynaložených nákladů, uvádí to přímo zmíněný zákon.

Ukrajina měla dostat povolení k užití amerických raket už dávno, říká Pavel

Domácí

Resort vnitra už na začátku upozorňoval, že se jedná výhradně o pomoc osobám, které se pro návrat na Ukrajinu samy rozhodly.

V pátek má Poslanecká sněmovna projednávat Lex Ukrajina VII, tedy další novelu, která znovu prodlouží ukrajinským uprchlíkům možnost dočasné ochrany v Česku. Ti ekonomicky aktivní a soběstační by zároveň mohli podle novely žádat o zvláštní dlouhodobý pobyt. Díky němu by už nemuseli každý rok žádat o prodloužení dočasné ochrany a po určité době by mohli požádat o trvalý pobyt v Česku.

Například podle zářijového průzkumu, který pro ministerstvo vnitra zpracovalo Centrum pro výzkum veřejného mínění, si dvě třetiny ukrajinských uprchlíků přejí v Česku zůstat i po skončení své dočasné ochrany. Podle aktuálních údajů resortu je u nás 383 303 uprchlíků s dočasnou ochranou.

Na Ukrajinu letěl Ruběž. Rusko poprvé odpálilo mezikontinentální balistickou raketu

Válka na Ukrajině

Výběr článků

Načítám