Článek
"Upozornil jsem svého švédského kolegu, že česká strana má samozřejmě dvě možnosti – pokračovat v pronájmu letounů Gripen, nebo otevřít výběrové řízení, takže vybraný stíhací letoun by teoreticky mohl být jiný než Gripen," řekl Nečas.
Připomněl, že česká armáda používá gripeny při viditelných operacích NATO, jako je ostraha vzdušného prostoru pobaltských států. "Naše gripeny jsou v rámci NATO vidět, takže působí jako vlajková loď pro jejich export," prohlásil Nečas.
Podle Nečase poslední švédská nabídka ještě nevyčerpala veškerý možný potenciál vstřícnosti vůči české straně, přestože Nečas připustil, že taková vyjednávání nejsou v pravomoci švédského premiéra. Nicméně má možnost nepřímého vlivu, tedy může vyslat jasný signál, dodal Nečas.
Ještě loni v prosinci uváděl tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra, že poslední a do letošního jara platná švédská nabídka byla výhodnější než předcházející varianty. Vondra vedl od loňského února se Švédy jednání o pokračování pronájmu 14 stíhaček. Vládě se nabízené podmínky nelíbily už dříve a Nečas také loni v létě označil přístup švédské strany za nevstřícný.