Článek
Památný den 25. června odkazuje na výročí podpisu protokolu o odchodu okupačních sovětských vojsk z území Československa v roce 1991. Významný den 27. květen souvisí s připomínkou atentátu na zastupujícího říšského protektora Čech a Moravy Reinharda Heydricha v roce 1942.
Přesně před 80 lety přijel Heydrich do Prahy. Nikoho ostřejšího neměli, říká historik
Podle předsedkyně Poslanecké Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) má rozšíření významných dnů v těchto dnech svou symboliku.
„Dokud tu máte přítomná vojska jiného státu, tak se o plnohodnotné svobodě mluvit nedá. Tohle si málokdy připomínáme. Jsem velmi ráda, že si letos připomeneme tento den, že bude zapsán mezi významné dny naší historie,“ řekla Pekarová k zařazení 25. června mezi významné dny.
FOTO: Obří snímky v pražských Dejvicích připomínají 30 let od odchodu sovětských vojáků
S návrhem přišel senátor KDU-ČSL Lumír Kantor a hlasovali pro něj poslanci napříč politickým spektrem. Pro zvedlo ruku 159 ze 162 přítomných zákonodárců, proti nebyl nikdo.
„Myslím si, že oba významné dny v kontextu posledního týdne nabývají tragické aktuálnosti. Nám všem je naprosto zřejmé, že vstup cizích vojsk, okupace, znamená ztrátu svobody. Z vlastní historie víme, kam až umí dojet ruské tanky,“ prohlásil po schválení novely šéf lidoveckých poslanců Marek Výborný s odkazem na aktuální invazi Ruska na Ukrajinu.
„Jsou to věci, které nemají skončit pouze v kalendáři u daného dne, ale mají mít dopad i na žáky ve školách. Je třeba jim tyto hrdiny připomínat,“ doplnil Výborný.