Článek
Komplex administrativních budov a bytů postavil Sovětský svaz na základě smlouvy z roku 1980, budovy před několika lety Rusko převedlo na firmu s anonymním vlastníkem na Kypru a ruskou jednatelkou.
Vlastník budov – firma Simply service Rent – začal v minulých letech platit státu nájemné, podle ministerstva zahraničí je ale nedostatečné. Firma totiž areál včetně bytů dál pronajímá. Majitel pozemku, Diplomatický servis patřící pod ministerstvo zahraničí, požadoval zpětně doplatit nájem od roku 2015, a to ve výši zhruba 16 milionů korun. Soud ale žalobu zamítl.
„Žaloba byla zamítnuta, protože nárok na bezdůvodné obohacení sice vznikl…, ale jeho vznik lze datovat až od roku 2017,“ citovala Česká televize z rozhodnutí soudu. Do té doby objekty patřily Rusku, které je převedlo právě v roce 2017. „A protože podle judikatury Nejvyššího soudu se pak krátí bezdůvodné obohacení o 50 procent, je nárok zcela vyčerpán a nezbylo už nic k přiznání,“ dodal soud.
Česká vláda v polovině května zrušila usnesení ze 70. a 80. let, kterými svěřila tehdejšímu Sovětskému svazu pozemky do bezplatného užívání k diplomatickým účelům. Rusko podle premiéra Petra Fialy (ODS) a ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) pozemky využívá k jiným než diplomatickým účelům, takže není důvod je nadále poskytovat bezplatně.
Praha po Rusku bude požadovat nájemné, které je pro dané pozemky obvyklé. Lipavský řekl, že Česko také bude po Rusku žádat navrácení bezdůvodného obohacení za poslední tři roky. Ruská diplomacie pohrozila recipročními kroky, situaci označila za vydírání na státní úrovni.