Článek
„Umožníme také návrat cizinců s dlouhodobým pobytem v ČR ze zemí s extrémním rizikem nákazy. S ohledem na šíření mutací v jednotlivých zemích je tento seznam proměnlivý. Nechceme však bránit dlouhodobě žijícím cizincům a jejich rodinám v návratu do ČR,” napsal na Twitteru Vojtěch.
Jak o víkendu upozornily Novinky, opatření ministerstva z 29. června není pro jednotlivé kategorie zemí konzistentní.
V případě zemí s nižším než extrémním rizikem mají u zákazu vstupu na území Česka vedle občanů ČR výjimku také občané těchto zemí s povolením k dlouhodobému, přechodnému nebo trvalému pobytu.
U zemí s extrémním rizikem se tato výjimka najednou mění a platí pouze pro lidi s trvalým pobytem.
Dlouhodobý pobyt má vždy nějaký účel – například podnikání, zaměstnání nebo studium. Takže ministerstvo teď těmto lidem fakticky brání naplnění účelu pobytu.
Novinky se ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) zeptaly, zda je zákaz vstupu na území Česka pro lidi s dlouhodobým pobytem záměrem či omylem. A jaký vidí rozdíl mezi lidmi s trvalým a dlouhodobým pobytem. Ministr na opakované dotazy nereagoval.
Drakonické, míní právník
Proti opatření se na sociálních sítích zvedla vlna nevole, několik tisíc lidí podepsalo petice vyzývající českou vládu, aby pravidla upravila.
Opatření navíc vešlo v platnost hned 1. července, což většině cizincům nedalo možnost se přizpůsobit. Jak upozornil server pro Rusy žijící v Česku Vinegret.cz, ve čtvrtek tak v Praze přistály lety z Moskvy a Petrohradu s lidmi, kteří nové podmínky nesplňovali.
Přísné Česko blokuje návrat cizincům s dlouhodobým pobytem
Podle advokáta Jakuba Backy z kanceláře Lechovský & Backa je opatření drakonické.
„Dlouhodobý pobyt má vždy nějaký účel, například podnikání, zaměstnání nebo studium. Takže ministerstvo teď těmto lidem fakticky brání naplnění účelu pobytu,“ řekl Novinkám Backa, který řadu cizinců žijících v Česku zastupuje.