Hlavní obsah

Česko obnovilo činnost zastupitelského úřadu v Sýrii

2:30
2:30

Poslechněte si tento článek

Česká republika obnovila činnost svého zastupitelského úřadu v Sýrii. Vrátil se tam mimo jiné šéf úseku, který se stará o záležitosti vůči Spojeným státům, pro které Česko v Sýrii funguje jako ochranná mocnost. V České televizi (ČT) to ve čtvrtek řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Diplomatické pracovníky Česko z ambasády v Damašku stáhlo počátkem prosince v době, kdy se hroutil režim prezidenta Bašára Asada. V politickém dialogu se současným syrským vedením je podle Lipavského Česko opatrné.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Ministr zahraničí Jan Lipavský

Článek

„My jsme obnovili přes Vánoce a Nový rok činnost našeho zastupitelského úřadu, kterou jsme museli naprosto utlumit, a v kritické dny ho dokonce evakuovat,“ řekl Lipavský. Do Sýrie se podle něj vrátili techničtí pracovníci, kteří se starají o bezpečnost, a právě i vedoucí úseku, který se stará o záležitosti vůči USA, tedy o tamní americké občany. „Ne, že by těch případů bylo mnoho, ale je to důležitá agenda,“ podotkl ministr. Uvedl, že nedávno měl telefonát s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem, který se ujišťoval, že ČR bude v Sýrii jako ochranná mocnost USA pokračovat.

V politickém dialogu se současným syrským vedením Česko podle Lipavského „našlapuje po špičkách“. Hovoří se o tom, jak nakládat se situací, kdy představitelé nové syrské vlády jsou na různých sankčních seznamech kvůli své minulosti, řekl. „Na druhou stranu oni otevřeně deklarují, že chtějí navázat vztahy se světem, a myslím si, že bychom toto volání měli vyslyšet,“ dodal. Případné rozhodnutí o zrušení sankcí bude podle něj politické a musí mu předcházet politická jednání. V polovině prosince Lipavský řekl, že dialog s novou syrskou vládou je důležitý i kvůli návratu syrských uprchlíků do domovské země.

Asadův režim, který Sýrii ovládal 24 let, se počátkem prosince zhroutil pod tlakem vojenské ofenzivy islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS). Šéf této syrské povstalecké aliance Ahmad Šara je nyní faktickým vládcem země. Šara a další představitelé HTS opakovaně deklarují, že nechtějí v Sýrii omezovat svobody a práva menšin.

Asma Asadová má smůlu, v Británii se léčit nebude, byl jí odepřen vstup

Blízký a Střední východ
Související témata:

Výběr článků

Načítám