Článek
NERV předloni na podzim navrhl snížit počet policistů až o tři tisíce, což mělo státu přinést úsporu zhruba tří miliard korun na platech včetně výsluh. Rada upozornila, že Česko má nejvyšší počet policistů na 100 tisíc obyvatel v celé Evropské unii.
Kdybychom počítali s 10,88 milionu obyvatel Česka a policisty, kterých je podle statistik poskytnutých tento týden policejním prezidiem 40 385, na sto tisíc obyvatel by jich připadlo zhruba 371, průměr v Evropské unii činí 332.
Za tím, že by bylo možné počet policistů zredukovat, stojí ekonomové NERVu Libor Dušek či Daniel Münich nadále. „V této oblasti máme hodně naddimenzováno,“ řekl nyní Novinkám a Právu Münich.
NERV předepisuje státu dietu. Koalici to moc nevoní
Opatření by ale podle něj neměla být jen v podobě redukce, nýbrž systémová a v rámci celé struktury bezpečnostního sboru. „Pokud by se jen propouštěli policisté, mohlo by samozřejmě dojít k ohrožení bezpečnosti. Je to o strukturálních reformách, nikoli o tom, že škrtneme místa a je to vyřešené,“ uvedl Münich.
Snížení v řádech procent je reálné i podle ekonoma a pedagoga z Právnické fakulty UK v Praze Libora Duška (Piráti). „Lze snižovat o jednotky procent. Ať už v oblasti potírání drogové kriminality, nebo pak zejména proto, že celkově kriminalita za poslední dekádu významně klesla, tudíž se policii odlehčily její agendy,“ podotkl člen NERVu.
Česko podle něj zažívá pokles kriminality minimálně posledních deset let, a to ve všech oblastech. „Nyní jsme zhruba na 180 tisících trestných činech ročně, dříve jich bývalo kolem 300 tisíc. Co tedy dělá policie s uspořeným časem, když máme méně kriminality?“ klade si otázku Dušek.
Připustil, že za poklesem stojí i lepší práce české policie a vyšší objasněnost trestných činů. Pomohla k tomu prý ale přísnější trestní politika, která na druhou stranu zaplnila české věznice.
Policistu, který opilý v baru mlátil dívky a jedné zlomil kotník, obžalovali
Nulová šance
K uskutečnění předloňského návrhu NERVu nikdy nedošlo a do konce tohoto volebního období ani nedojde. To si prý hned na začátku připustili i členové NERVu.
„U některých návrhů, jako byl právě ten týkající se redukce počtu policistů nebo také počtu obcí, jsme věděli, že jde o věci, které mají nulovou šanci projít. Byly to návrhy v oblastech, kde by mohl být nějaký prostor k úsporám,“ poznamenal další z členů NERVu, ekonom Dominik Stroukal.
Doplnil, že žádné další studie už nemělo smysl dělat, protože se proti návrhu okamžitě postavil ministr vnitra Rakušan a jakékoli snižování stavů u policie odmítl. „Hned druhý den po zveřejnění našeho návrhu se od toho upustilo,“ podotkl Stroukal.
Dodnes míní, že na to, kolik je v Česku policistů, nejsou moc vidět v ulicích, což považuje za zvláštní.
Karlovarským strážníkům někdo vyškrábal na auto kosočtverec s čárou uprostřed. Sepsali k tomu opus
O 6000 lidí méně
Vedení policie však oponuje. Podle statistik prezidia slouží v přímém výkonu služby, tedy na ulicích a v policejních vozech 37 705 policistů, což je 93 procent z celkového počtu.
Navíc prý není možné tvrdit, že by byl počet policistů v Česku vysoký. Podle tabulek jich má být sice 46 162, ale fakticky je nyní ve služebním poměru takřka o šest tisíc policistů méně. Policejní útvary v poslední době čelily odlivu desítek až stovek zkušených lidí a mají problém sehnat za ně adekvátní náhradu.
„Nynější počet policistů je setrvalý stav plus minus z posledních pěti let a s tím dokážeme v tuto chvíli pracovat. Optimální je samozřejmě ten nastavený tabulkami,“ řekl Novinkám a Právu mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.
Vedení policie nesouhlasí ani s tvrzením NERVu, že české občany hlídá až moc policistů. „Dlouhodobě říkáme, že nestačí pouhé srovnání počtu policistů na počet obyvatel, které samo o sobě není vypovídající, aniž by se srovnaly také agendy vykonávané policií v Česku a jinde. Ta česká jich má výrazně víc než některé evropské státy,“ upozornil Bocán.
Jako příklad zmínil Polsko, kde mají samostatný bezpečnostní sbor v podobě hraniční stráže, zatímco v Česku stejnou problematiku řeší cizinecká policie. V Belgii zase hlídá ohrožené objekty armáda, zatímco u nás policejní ochranná služba.
„Stejně tak vyšetřování není v zahraničí vždy v gesci policie, nýbrž existuje například samostatný úřad,“ upozornil policejní mluvčí.