Článek
Úřad tak reagoval na páteční informaci švýcarského deníku Le Temps, podle něhož švýcarský soud, který loni nepravomocně odsoudil pět českých manažerů v kauze MUS, odmítl umožnit Česku přístup ke spisu obsahujícímu desítky tisíc stránek. [celá zpráva]
Tímto rozhodnutím však Česká republika nepřišla o žádnou z jí zvažovaných možností dalšího postupu, zejména pak ne o právo požádat o přístup do spisu u nejvyššího soudu v Lausanne, uvedl úřad.
Kauza se týká nákupu akcií MUS, které manažeři pořizovali za peníze firmy, jež pak podle soudu nevrátili. Českému státu způsobili podle obvinění škodu tím, že v roce 1999 koupili státní podíl za nepřiměřeně nízkou částku 650 miliónů korun.
Část rozsudku bude zaslána
Federální trestní soud v Bellinzoně ve Švýcarsku nepravomocně potrestal v říjnu Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého v kauze MUS nepodmíněnými tresty od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Byli uznáni vinnými z podvodů a praní špinavých peněz. Muži trvají na své nevině.
Mluvčí úřadu pro zastupování státu Robert Hurt uvedl, že "soud prvního stupně České republice potvrdil, že jí bude zaslána ta část rozsudku, která se jí týká, a to i když nebyla stranou řízení".
Procesním rozhodnutím odvolacího soudu z letošního 27. května bylo podle něj pouze zrušeno předchozí kladné rozhodnutí ve prospěch Česka, kterým jí byl přiznán přístup do švýcarského spisu u soudu prvního stupně. Na tom, že ČR může o přístup ke spisu požádat u soudu v Lausanne, to prý nic nemění.