Článek
„Na základě poznatků ze současného bojiště (rusko-ukrajinská válka - pozn. red.) navrhla armáda změnu pořadí nákupů bezpilotních systémů. Místo třech středních taktických dronů pořídí přes 200 menších dronů, a to od malých kvadrokoptér po dvacetikilogramové prostředky s dlouhou vytrvalostí. Původně plánované střední taktické drony budou pořízeny až následně,“ uvedla v pondělí armáda v tiskové zprávě.
Analyzujeme poznatky ze současného bojiště a měníme pořadí nákupu dronů.
— Armáda ČR (@ArmadaCR) May 22, 2023
Proto teď místo třech středních taktických dronů pořídíme více než 200 menších dronů. Bude je mít většina bojových čet naší armády. K nákupu větších dronů se vrátíme až v další fázi.
Podrobnosti ve 🧵 pic.twitter.com/sxFA6AHth2
„Probíhající ruská invaze na Ukrajinu je významná nejen svým rozsahem, ale i paletou schopností, kterou obě strany používají, což mělo na naše hodnocení vliv,“ přiblížil ředitel sekce zpravodajského zabezpečení AČR Roman Hyťha.
Menší drony mají putovat primárně k 4. brigádě rychlého nasazení, 7. mechanizované brigádě výsadkářům do Chrudimi, ale do výbavy je má dostat i řada dalších útvarů. V současné době vojáci mají například drony Raven, Puma či Scan Eagle.
„Z pohledu jednotek půjde zejména a citelné kvantitativní navýšení toho, čím už armáda disponuje, byť dojde k rozšíření o nové typy. Základní výhodou dronů kategorie mikro a mini je, že poskytují veliteli situační přehled na bojišti v čase, kdy on to zrovna potřebuje. Jejich použití pro velitele tak není o moc těžší, než když si vyndá dalekohled z batohu,“ přiblížil podplukovník Petr Čeklovský ze sekce zpravodajského zabezpečení AČR.
Spory ohledně Heronů
Záměr nakoupit bez výběrového řízení pro českou armádu izraelské drony Heron 1 už od počátku budil vášně. Experti upozorňovali například na to, že stroje patří ke starším typům, kterých se řada armád již zbavuje. Kritika se na resort obrany snesla také za cenu, kdy se původně hovořilo o 1,5 miliardy korun za trojici dronů, následně se ale cenovka zvedla kvůli nákupu výzbroje na konečných 2,7 miliardy korun.
Armáda ale kritiku odmítla s tím, že jde o ozkoušený stroj, který jako jediný splnil požadavky českých vojáků. Deník Právo v polovině dubna upozornil, že vyjednávání s izraelskou firmou neprobíhají hladce.
Náklady na pořízení menších dronů mají být menší než v případě středních Heronů.