Článek
Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) nákup radarů patří ke klíčovým nákupům, protože vojáci se zastaralou technikou jen ztěžka zajišťují obranu vzdušného prostoru. „Nákup radiolokátorů MADR je jedním z našich klíčových modernizačních projektů. Jsem rád, že se blížíme k úspěšnému konci dlouhé cesty, protože čeští vojáci tuto techniku nutně potřebují,“ sdělil Právu Metnar.
K podpisu smlouvy na osm kusů radarů Elta EL/M-2084, které jsou součástí izraelské obrany zvané Iron Dome, by mělo dojít na začátku prosince. „Mezivládní česko-izraelskou smlouvu o pořízení podepíší zástupci ministerstva obrany ČR a izraelské vládní agentury pro vyzbrojování ve čtvrtek 5. prosince 2019 v Praze,“ řekl Právu mluvčí obrany Jan Pejšek. První kusy by měla izraelská firma dodat 18 měsíců po uzavření smlouvy a poslední radar v roce 2023. Armádě radary zajistí přehled o vzdušné situaci ve výškách od sta do tří tisíců metrů.
O obří armádní zakázku na bojová vozidla soutěží už jen tři firmy
Ministerstvo chtělo důležitý obchod dokončit v létě, ale ještě pro jistotu zadalo znalecký posudek, aby určil, zda je cena v místě a čase obvyklá. Nikdo na ministerstvu se totiž nechtěl dostat do potíží, v nichž je už deset let bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová, která nenechala pořídit znalecký posudek při přímém nákupu letounů Casa.
Posudek potvrdil přiměřenou cenu
„Hodnota zakázky činí 3,5 miliardy korun s DPH a byla ověřena a potvrzena nezávislým znaleckým posudkem,“ poznamenal Pejšek. Obchod na poslední chvíli také zkomplikovaly obchodní pře mezi izraelským výrobcem a pardubickou firmou Retia, která by měla zajišťovat servis a část výroby.
Nakolik se rozpory podařilo urovnat, se Právu nepodařilo zjistit. Podle Pejška je ale smluvně garantováno, že třetinu kontraktu získají české firmy, mezi kterými je i firma Retia. „Smlouva zaručí zapojení českého průmyslu do plnění veřejné zakázky v minimální míře 30 procent,“ řekl mluvčí.
Rozhodnuto. Česko koupí od USA 12 vrtulníků za 14,6 miliardy
Obrana se snaží radary pořídit už skoro pět let. Přitom už v roce 2016 ministerstvo ukončilo výběrové řízení a dalo přednost izraelskému výrobku před radary švédské firmy Saab. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) na podzim roku 2017 při odchodu z funkce prohlásil, že jeho nástupce může podepsat smlouvu, která je připravená v „mašličkách“.
Jeho nástupkyně Karla Šlechtová (za ANO) ale místo podpisu nechala nákup prověřit u Vojenské policie kvůli údajným podezřením. Vzhledem k tomu, že se vyšetřování vleklo, Babišova vláda před rokem zakázku zrušila a zadala nákup Izraelcům napřímo.