Článek
Nyní dosáhla nemocnost 1754 osob na 100 tisíc obyvatel, což je oproti minulému týdnu nárůst o 20,4 procenta.
Z hlediska věkových skupin je nejvíce nemocných mezi malými dětmi předškolního věku – 5560 na 100 tisíc lidí.
„Nárůsty nemocnosti nadále evidujeme ve všech krajích a ve všech věkových skupinách, což odpovídá zvyšujícím se počtům pozitivních záchytů chřipkových virů a dalších respiračních původců v populaci. Nemocnost se výrazně zvyšuje i u tzv. chřipkových onemocnění, což je na počátku chřipkové epidemie typické,“ uvedl vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl.
Podle něj se u chřipkových onemocnění zvýšila nemocnost v porovnání s minulým týdnem celkově o 112 procent. Nejvyšší nárůst je mezi seniory nad 65 let, a to o 250 procent.
Reálně je však chřipka zaznamenána nejčastěji ve skupině nejmenších dětí, kde lékaři zaznamenali 155 případů na 100 tisíc lidí. Celkem v ČR připadá 53 potvrzených případů chřipky na každých 100 tisíc lidí.
Stále je čas na očkování proti chřipce
„Situace se nehodnotí snadno, neboť v současnosti se ve vyšší míře uplatňuje několik původců respiračních onemocnění, kteří vedle sebe cirkulují v populaci, zejména viry chřipky, SARS-CoV-2 a RS virus. Lze předpokládat, že v dalším týdnu se počty nemocných s chřipkou budou dále zvyšovat,“ dodal Kynčl.
Proti chřipce je stále možné se nechat očkovat, byť je třeba počítat s tím, že ochranný účinek vakcíny se dostaví až po zhruba dvou týdnech. Při aplikaci vakcíny je však třeba být zdravý.
Převažujícím chřipkovým virem je je typ A, na který jsou vakcíny zacíleny.