Článek
„Naprosto nepochybně patří Česká republika mezi státy, na něž Ruská federace prioritně cílí podvratné, vlivové, informační a kybernetické operace,“ řekl na semináři k zahraničnímu vměšování do voleb šéf BIS Michal Koudelka. Upozornil také, že schopnost a motivace ruských orgánů vést takové operace navíc časem vzrůstá.
Vzhledem k tomu, že Česko v druhé polovině září čekají volby do Poslanecké sněmovny, je podle něj velmi pravděpodobné, že se Česko ocitne v zájmu různých dezinformačních skupin. Stejně jako v minulosti je tak možné očekávat šíření dezinformací a lží, které se objevují na sociálních sítích a platformách.
Vakcinace zachránila tisíce životů, nezmrzli jsme a nenakupovali jsme pohonné hmoty za sto korun za litr. Tedy dezinformátoři bezostyšně lhali.
„Od pandemie covidu-19 se u nás etablovala dezinformační scéna, která rozšiřuje svůj obsah o jakákoli nová témata vzbuzující reakce veřejnosti,“ uvedl Koudelka. Vzpomněl mimo jiné útoky kvůli vakcinaci, odhalení, že výbuchy ve Vrběticích mají na svědomí agenti GRU (ruské zpravodajské služby), či reakce na podporu napadené Ukrajiny.
„A jaká je realita? Vakcinace zachránila tisíce životů, vyšetřování policie potvrdila roli agentů GRU, nezmrzli jsme a nenakupovali jsme pohonné hmoty za sto korun za litr. Tedy dezinformátoři bezostyšně lhali a toto můžeme očekávat i v předvolebním období,“ vysvětlil.
Platformy musí přijmout zodpovědnost
Obecně je podle Koudelky potřeba se zaměřit na důsledné dodržování vnitřních regulatorních pravidel Evropské unie. „Musíme tlačit provozovatele digitálních platforem, jako je TikTok, k větší transparentnosti tak, aby bylo možné rychleji rozpoznat neautentické šíření obsahu na sítích,“ dodal.
Zásadním nařízením je v tomto ohledu evropská směrnice známá jako Akt o digitálních službách (DSA). Směrnice míří zejména na velké digitální platformy a klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a účinnější opatření proti nelegálnímu obsahu a dezinformacím. Za nedodržení pravidel přitom hrozí platformám velké finanční sankce.
Ruskou dezinformační kampaň při moldavských volbách spolufinancoval Abramovič
Varovným příkladem síly sociálních sítí jsou podle analytika Josefa Šlerky prezidentské volby v Rumunsku. Ty byly na začátku prosince zrušeny poté, co první kolo vyhrál ultranacionalistický kandidát a obdivovatel Vladimira Putina Calin Georgescu. Tamní orgány rozkryly masivní kampaň na sociální síti TikTok, která byla placena a organizována ze zahraničí, pravděpodobně z Ruska.
„Bylo to, jako kdyby někdo hacknul největší televizi v zemi. Došlo tam k manipulaci s algoritmem, který určuje, co každý uživatel uvidí,“ popsal na semináři analytik. Kampaň vznikla navzdory pravidlům zakazujícím na síti politickou reklamu.
Zahraniční vměšování, které většinou směřuje z Ruska, česká kontrarozvědka sleduje dlouhodobě. Koudelka jmenoval například video, které před prezidentskými volbami v roce 2023 šířilo dezinformaci o chystané mobilizaci, americké prezidentské volby v roce 2016, brexit nebo web Voice of Europe, prostřednictvím kterého se proruské síly snažily ovlivňovat evropskou politiku.