Hlavní obsah

Česko by se co nejrychleji mělo odstřihnout od ruského plynu, míní experti

Jan Menšík, Novinky, Jan Menšík

Evropské státy by měly v létě společnými silami nakoupit co nejvíce plynu z dalších zdrojů a naplnit zásobníky. V nedělní Partii na CNN Prima News to řekli poradkyně premiéra a ekonomka Helena Horská a bývalý premiér Vladimír Špidla. Česko by se podle nich mělo co nejrychleji odstřihnout od ruského plynu.

Foto: Michael Sohn, ČTK/AP

Ilustrační foto

Článek

„Deklarace o tom, že se máme co nejrychleji odpojovat od ruského plynu, je nepochybně správná. V radikálním provedení by ale ohrozila možnost krizi zvládnout. Navíc to není jen na nás. Musíme si uvědomit, že Rusko plyn využívá a také má možnost otočit kohoutkem a vypnout ho,“ uvedl Špidla.

Podle Horské přijde největší náraz až s novou topnou sezonou. Nejblíže tedy podzim a zima letošního roku. „Evropa by měla začít chystat plán, jak se na to připravit,“ řekla.

Dostatek zásob plynu a dalších surovin by podle diskutujících pomohly na konci roku snížit finanční zátěž části obyvatel, které nejvíce ohrožují rostoucí ceny energií, ale i inflace.

Pokud by se na společném nákupu plynu evropské státy neshodly, měla by to podle Horské udělal Česká republika sama. Kromě cen plynu rostou v poslední době i ceny benzínu a nafty. Kabinet Petra Fialy (ODS) schválil snížení spotřební daně navzdory nesouhlasu poradního sboru.

„Podle mého názoru ODS podepsala opět smlouvu s ďáblem, stejně jako když se podepsala pod zrušení superhrubé mzdy,“ nesouhlasí s krokem ekonomka Horská.

Špidla by byl pro využití dalších nástrojů, které vláda má k dispozici, a to tzv. věcného usměrňování cen ropných produktů.

Reforma daňového systému 

Diskutující se v rámci debaty o inflaci a rostoucích cenách energií taktéž shodli na tom, že současný český daňový systém je zastaralý a je třeba jej reformovat. „Současný daňový systém je totálně zastaralý a vyžaduje přestavbu. Měla by se zvýšit daň z příjmu u fyzických i právnických osob,“ míní Špidla s tím, že v budoucnu bude potřeba vynakládat větší částky na cílenou podporu i důchody.

Současně je podle něj potřeba podporovat občany plošně, nikoliv adresně, jako to činí současná vláda v rámci energetické krize. „Plošná opatření se stanou nevyhnutelnými,“ míní Špidla.

„Jsem otevřená diskusi zmodernizovat náš daňový systém, opírá se především o odvody z práce, což je dle mého názoru ekonomicky neudržitelné. Zároveň se musíme bavit o nových daních,“ dodala členka premiérova poradního týmu Horská.

Související témata:

Výběr článků

Načítám