Článek
„V praxi to znamená, že jsme ztratili suverenitu a budeme se snažit ji znovu získat,“ řekl zástupce kancléře prezidentské kanceláře Hájek. Na otázku moderátorky „jak se to dělá“ Hájek bez rozmyslu odpověděl: „Například vystoupením z Evropské unie.“
Klaus Lisabonskou smlouvu podepsal v úterý odpoledne poté, co český Ústavní soud (ÚS) rozhodl, že dokument není v rozporu s ústavou. Klaus varoval, že kvůli Lisabonské smlouvě ČR přestává být suverénní. [celá zpráva]
„Tato změna – pro dnešek i pro budoucnost – legitimizuje snahy té části naší veřejnosti, které není věc naší národní a státní existence lhostejná a která se s tímto výsledkem nechce smiřovat,“ uvedl prezident.
Tlak zvenčí i zevnitř byl obrovský, soudci nejsou žádní bojovníci, chtěli být se všemi za dobře
Hrad se o vystoupení země z EU podle Hájkových slov přímo snažit nebude, ale „pan prezident je jedním z hráčů v naší realitě a jedním z možných cílů je i ten krajní cíl, případné vystoupení z Evropské unie,“ upřesnil Hájek.
Prezident se však Hájkovi s tím, že by mohl o tento krok usilovat, doslovně nesvěřil, uvedl na Primě Hájek.
Podle vicekancléře bylo možné rozhodnutí Ústavního soudu očekávat. „Nic jiného se nedalo předpokládat, zvlášť po návštěvě německého velvyslance u ÚS. Tlak zvenčí i zevnitř byl obrovský, soudci nejsou žádní bojovníci, chtěli být se všemi za dobře. Německý ÚS to posuzoval z hlediska státnosti, náš ÚS z hlediska toho, jestli nebudeme zlobiví,“ uvedl Hájek.