Článek
TOP 09 dále navrhla rozšířit již existující programy pro vysokoškoláky a umožnit jim dokončit si v ČR vzdělání.
„Česká republika se nepotýká s výraznými problémy integrace plynoucími z velkého množství cizinců, kteří mezi námi žijí. Chceme uchovat tuto výjimečnou pozici naší země, aniž bychom však oslabili princip solidarity, která k naší politice bezpochyby patří,“ prohlásil na tiskové konferenci předseda strany Karel Schwarzenberg.
Předsednictvo strany proto přijalo stanovisko, ve kterém mimo jiné stojí, že se migrační politika České republiky musí opírat o křesťanské hodnoty a evropskou tradici.
"Stejně jako my musí uprchlíci nejenom dodržovat naše zákony, ale i respektovat člověka jako takového, mít odpovědnost za své činy, respekt ke svobodě a chápat, že stejně jako jiné evropské země oddělujeme právo a víru. Máme povinnost nabídnout pomoc těm nejpronásledovanějším skupinám obyvatel, například křesťanům ze Sýrie, Iráku a Egypta,“ citovala usnesení místopředsedkyně strany Helena Langšádlová.
Schwarzenberg podotkl, že je zapotřebí, aby vláda projevila solidaritu a podala pomocnou ruku ve formě přijetí 15 syrských rodin, o kterém ve středu kabinet jednal. Krátce po tiskové konferenci TOP 09 vláda přijala k tomuto bodu kladné stanovisko.
Trvalý pobyt uprchlíkům nepovolovat, žádá ODS
Občanští demokraté humanitární pomoc uprchlíkům rovněž podporují, nesouhlasí však s tím, aby tito lidé mohli v Česku zůstat natrvalo. Podle šéfa strany Petra Fialy by měli zůstat v ČR jen na nezbytně dlouhou dobu a následně by se měli vrátit do vlasti.
Podle ODS by se měla pomoc soustředit do zemí z regionu, odkud uprchlíci pocházejí, neboť mají stejnou kulturu.