Hlavní obsah

Česko bude dál chránit ukrajinské uprchlíky, poslanci schválili nový Lex Ukrajina

3:12
3:12

Poslechněte si tento článek

Poslanci schválili Lex Ukrajina VII, který umožní další prodlužování dočasné ochrany uprchlíkům z Ukrajiny, v Česku jich je nyní okolo 380 tisíc. Současná dočasná ochrana končí posledního března, díky zákonu bude moci být prodloužena o další rok a poté případně vždy zase o rok. Zároveň uprchlíci, kteří mají stabilní práci a nepobírají pomoc od státu, budou moci požádat o zvláštní dlouhodobý pobyt. Po pěti letech by pak mohli požádat o pobyt trvalý. Rusové se budou muset vzdát ruského občanství, pokud budou chtít získat to české. Zákon také zavádí nový trestný čin, činnost pro cizí moc, tedy neoprávněný sběr citlivých informací.

Foto: Ukrajinská ambasáda v Praze/Twitter

Takto Ukrajinci vyjadřovali poděkování Česku v Praze, ilustrační foto

Článek

Třetí čtení bylo ukončeno dnes ve 12.30, koaliční poslanci si totiž prosadili pevné hlasování, podle kterého už dále nemohla pokračovat rozprava. Opozici vadily sporné pozměňovací návrhy, jeden z nich zavádí pravidlo, podle kterého se Rusové budou muset nejdříve vzdát ruského občanství, aby mohli získat to české.

Druhý pozměňovací návrh pak zavádí nový trestný čin, činnost pro cizí moc, pokud člověk bude neoprávněně sbírat citlivé, byť nikoliv utajované informace a předávat je jinému státu. Podle opozice se jedná o přílepky, vůči kterým se nedávno vymezil svým rozhodnutím i Ústavní soud, podle zastánců zákona však pozměňovací návrhy s obsahem zákona věcně souvisejí. Oba pozměňovací návrhy poslanci schválili.

Například poslanec Hubert Lang (ANO) ještě před projednáváním Novinkám řekl, že se ze strany opozice nejednalo o žádné obstrukce. „Je to běžné třetí čtení,“ uvedl. Koalice však trvala na ukončení rozpravy a hlasování ve 12.30.

Statisíce Ukrajinců v Česku jsou v nejistotě. Prodloužení jejich dočasné ochrany se zaseklo

Domácí

„Je jednoznačný důvod, proč spěcháme. Do poloviny března musí proběhnout elektronické registrace Ukrajinců, kteří na českém území stále žijí,“ řekl o lidech s dočasnou ochranou ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v závěrečném slově. Senát ho podle něj může projednat na jedné z prvních lednových schůzí, poté jej musí podepsat prezident, tím se podle Rakušana dostává začátek působení zákona někdy k začátku února. Původně měl přitom zákon začít platit už 1. ledna 2025.

Ministr se vyjádřil i k tomu, co se bude dít, pokud bude vyhlášeno na Ukrajině příměří nebo mír. Řešení se podle něj bude hledat během polského předsednictví v Evropské unii v následujícím půl roce. „Náš návrh, který doufám za polského předsednictví prosadíme, je: když je příměří, konec války, musí skončit udělování dočasné ochrany,“ popsal ministr.

Novým lidem už by se dočasná ochrana neudělovala, museli by procházet standardními mechanismy, stejně jako jakýkoliv jiný cizinec. Na uprchlíky s už udělenou dočasnou ochranou by se vztahovalo moratorium, tedy jejich dočasná ochrana by platila.

Průlom za průlomem. Rusové útočí po celé délce fronty

Válka na Ukrajině
Související témata:

Výběr článků

Načítám