Článek
Navrhují to ministři obrany Martin Stropnický (ANO) a zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Pokud vláda jejich návrh odsouhlasí, budou ho muset schválit ještě obě komory parlamentu.
„Působení je v souladu s mezinárodním právem, neboť bude realizováno na základě oficiálního pozvání irácké vlády,“ zdůrazňují ministři v materiálu, který předkládají vládě s tím, že akce se uskuteční na základě dohody s Irákem a USA.
Budou mít jen osobní zbraně
Polní chirurgický tým bude mít sedmnáct členů a od prosince budou působit ve vojenské nemocnici amerického vojenského námořnictva. Budou v něm chirurgové, anesteziolog, staniční sestra, sestry na operační sál a pro intenzivní péči, zdravotnický manažer a logistik.
Tým bude vybaven pouze osobními zbraněmi. Zdravotnický materiál zajistí americká nemocnice. Ta bude umístěna v prostoru zhruba 70 km jižně od Mosulu a na plný výkon se rozjede již říjnu. V té době by mohly začít i boje o toto strategické město ovládané islamisty. Americké velení by chtělo město, ze kterého nyní lidé z obav před boji utíkají, osvobodit do konce letošního roku.
„Ve struktuře této nemocnice budou čeští zdravotníci po dobu šesti měsíců poskytovat specializovanou chirurgickou péči, provádět odbornou činnost v oboru resuscitativní chirurgie, anesteziologie, pooperační péče a zdravotnického odsunu v závislosti na situaci a požadavcích velitele této vojenské nemocnice,“ uvádí se v dokumentu.
Další pomoc: ženisté a policie
V další fázi vyšle česká armáda do Iráku instruktory výcviku z řad ženijního vojska, vojenské policie a dalších odborností.
„Tito budou působit pouze ve výcvikových centrech irácké armády, tedy nebudou mentorovat irácké vojáky v průběhu vedení boje,“ uvádějí ministři s tím, že detaily jejich působení se nyní dojednávají.
V irácké misi české armády by mělo během dvou následujících let působit vždy do třiceti osob, které se budou obměňovat. Financovat celou akci bude ministerstvo obrany ze svého rozpočtu. Celkové náklady odhaduje na 167 miliónů korun.
Podle návrhu mají čeští specialisté působit v rámci Globální koalice.
„V budoucnu lze ovšem očekávat nárůst výcvikových aktivit NATO v Iráku. V tomto kontextu budeme moci zvážit zahrnutí našich aktivit pod alianční vedení. Cílem působení sil a prostředků resortu ministerstva obrany v Iráku bude maximální podpora boje iráckých a koaličních sil proti Islámskému státu,“ píše se v dokumentu. Česko se do Globální koalice zapojilo již dříve.
Poslalo munici především iráckým Kurdům na severu země a poskytlo humanitární a rozvojovou pomoc. Během letošního léta zahájilo výcvik posádek a technického personálu iráckých letounů L-159 české výroby na letecké základně Balad.