Článek
„Naše země čelí stejným výzvám a na naprostou většinu máme podobné názory. Společná řešení obě země posilují,“ uvedl po jednání premiér.
Za jedno z důležitých témat označil posilování obranné spolupráce. Obě země se tak pokusí společně využít slevovou doložku při nákupu bojových vozidel pěchoty. První jednání se švédskou stranou k tomu je naplánované na příští týden.
Česká vláda v květnu rozhodla, že formou mezivládní dohody ze Švédska pořídí 246 pásových BVP CV90 za 59,7 miliardy korun.
Zbrojařská firma brojí u ÚOHS proti uzavřené smlouvě na BVP za 60 miliard
„Nemohli jsme se nedotknout otázky nelegální migrace. Chtěl bych ocenit výrazné zlepšení spolupráce v tomto. Tady spolupráce probíhá skvěle, je velmi úzká a pomáhá problém řešit,“ pokračoval Fiala.
Premiéři se také shodli, že je třeba posílit ochranu vnější hranice Evropské unie a zlepšit návratovou politiku.
„Shodli jsme se také na tom, že musíme pokračovat na podpoře členství Švédska v Severoatlantické alianci,“ řekl premiér dále. Prohlásil, že spolu hlavy obou států řešili také normu Euro 7 či energetickou bezpečnost.
Cítím se tu jako doma
Slovenský premiér Ódor na společném brífinku uvedl, že Česko a Slovensko mají otevřené a přátelské vztahy. „Cítím se tu jako doma,“ řekl.
Ódor se do čela úřednické vlády postavil v polovině května, s Fialou poprvé jednali koncem května v Bratislavě při příležitosti mezinárodní bezpečnostní konference Globsec. Minulý týden se konalo jednání premiérů zemí visegrádské čtyřky (V4) v Bratislavě, kde Ódor vedle Fialy přivítal i maďarského premiéra Viktora Orbána a předsedu polské vlády Mateusze Morawieckého.
Česko také o víkendu přebralo od Slovenska roční předsednictví ve V4, při kterém chce navázat na úsilí předchozí předsednické země o návrat ke kořenům spolupráce založené na principu lidských práv, svobody či demokracie.
V4 také musí podle českého předsednictví poskytovat jasnou, pevnou a konkrétní podporu nezávislosti, svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny, která od loňského února čelí ruské invazi.