Článek
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně má už čtyři roky manažera fyzické bezpečnosti. „Jeho náplní je vymýšlet a vypracovávat bezpečnostní politiku a strategii univerzity. Zajišťovat různá školení a cvičení. Samozřejmě také vytipovává problematické studenty,“ řekl Novinkám rektor zlínské univerzity Milan Adámek.
Obdobně jsou na tom na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. „Máme určenou osobu, která celkově zodpovídá za bezpečnost areálu a další související provozní agendu. Mimo to je stanoven krizový štáb pro mimořádné situace. V kontextu současné situace dosud tato osoba řešila jen běžné drobné provozní problémy. Krizový štáb pak situace související s koronavirovou pandemií,“ uvedl rektor Vojtěch Stehel s tím, že škola i tak musí přijmout řadu opatření, aby se podobným situacím předešlo nebo měly minimální dopad, pokud nastanou.
Tragédie urychlila opatření
V souvislosti s prosincovou tragickou událostí začínají podobné funkce vznikat i na dalších školách. „Rektor ustanovil osobu zodpovědnou za bezpečnost areálu. Stal se jí dosavadní manažer kybernetické bezpečnosti, kterému se rozšířila jeho působnost,“ sdělil mluvčí Technické univerzity v Liberci Radek Pirkl. V nejbližších dnech navíc vedení univerzity projde spolu s policejními experty a novým manažerem bezpečnosti celý areál, vytipují slabá místa a vyhodnotí, jak tato lépe zabezpečit.
Pieta za oběti z filozofické fakulty. Účast byla obrovská
Od ledna začal na Západočeské univerzitě v Plzni působit takzvaný konzultant bezpečnosti. „Tento post měl původně vzniknout na jaře letošního roku, ovšem tragické události v Praze celý proces uspíšily. Jeho prvním úkolem bude vypracování auditu bezpečnosti univerzity a následné vyhodnocení situace. Navazujícím úkolem bude navržení vhodných krátkodobých a střednědobých opatření na míru Západočeské univerzitě,“ řekl Pavel Korelus z odboru komunikace a vnějších vztahů.
Žádnou podobnou funkci naopak dosud nemá Univerzita v Hradci Králové. Otázky bezpečnosti zde řeší vedení v pracovních skupinách a se správou budov. „Tragické události na FF UK nicméně potvrdily nutnost existence celouniverzitního orgánu ve smyslu krizového štábu, na jehož realizaci nyní pracujeme, a to ve spojení s bezpečnostními složkami,“ podotkl mluvčí hradecké univerzity Jakub Novák. Vedení školy navíc vítá vznik společné pracovní skupiny složené ze zástupců ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, ministerstva vnitra a představitelů vysokých škol.
Ne všichni mají manažera bezpečnosti
Obdobně je na tom i Univerzita Palackého v Olomouci, kde ale funguje bezpečnostní oddělení rektorátu. Zabývá se především bezpečností a ochranou zdraví při práci, požární ochranou, informační a kybernetickou bezpečností, ale i krizovým řízením v případě mimořádných událostí. Univerzita dosud řešila především úrazy studentů při sportovních aktivitách, vandalismus či poškozování majetku univerzity.
Post manažera fyzické bezpečnosti nemají ani při Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. „Zřízena není, nicméně agendu bezpečnosti u nás z různých úhlů pohledu řeší hned tři útvary,“ poznamenal mluvčí budějovické univerzity Štěpán Kuděj.
Po nedávných událostech některé další školy zvažují zavedení funkce manažera fyzické bezpečnosti, a to například při Slezské univerzitě v Opavě či Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
Jak vyplývá z dotazování zpravodajů Novinek na univerzitách, vysoké školy v Česku už mají v rukou první výstupy novoročního jednání ministerstva školství, ministerstva vnitra a policie. Mezi oblastmi, na které se nyní školy zřejmě zaměří, jsou analýzy bezpečnostní situace na dané škole a s tím související opatření, zavedení systému včasného varování v podobných krizových situacích. A také pravidelná školení a nácvik řešení krizových situací studujících i zaměstnanců pro případ podobných krizí. Včetně zpracování instruktážních materiálů a videí. Pro školy také nastává otázka, zda studentům poskytovat přiměřenou terapeutickou a psychologickou podporu.