Článek
Počet žadatelů ale stoupá kontinuálně od začátku ruské anexe Krymu v roce 2014.
Zprávy ministerstva vnitra o situaci v oblasti migrace a integrace cizinců v Česku ukazují, že se dosud nejvíc ruských žadatelů o české občanství přihlásilo v roce 2021, a to 917. V roce 2022, tedy první rok války, toto číslo mírně kleslo na 798.
Zatímco mezi roky 2001 a 2013 získalo ročně občanství okolo sta až dvou stovek Rusů, v roce 2014 už tento počet atakoval hranici pěti set. Starší údaje ministerstvo vnitra neposkytlo.
V Česku žijí desetitisíce Rusů, příznivci Putina jsou v menšině
Celkem žije v Česku okolo čtyřiceti tisíc lidí hlásících se k ruské národnosti, z toho 24 tisíc trvale a 16 tisíc přechodně.
Statistiky ovšem neuvádějí, kolik žádostí o občanství ze strany Rusů úřady odmítly.
„Ministerstvo vnitra neeviduje počet zamítnutých žádostí či žádostí, u kterých došlo k zastavení řízení, podle dosavadní státní příslušnosti žadatele. Celkově (bez ohledu na státní příslušnost žadatele či žadatelů) došlo v roce 2023 k zamítnutí či k zastavení u celkem 377 žádostí,“ řekl Novinkám mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.
Myslím, že ti lidé chtějí přetrhat vazbu s Ruskem
Andrea Krchová z Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty míní, že vyšší počet žadatelů o občanství mezi Rusy ukazuje, že se nechtějí do své vlasti vrátit.
„Rusové, kteří tu dlouhou dobu pobývají, neměli dosud potřebu své občanství formálně ustanovit. Stačil jim trvalý pobyt a větší legitimizaci nepotřebovali. Teď zřejmě chtějí své svázání s Českou republikou ukotvit pevněji,“ vysvětluje si.
Občanství může získat jen člověk, který v Česku žije více než deset let. „Myslím, že ti lidé chtějí spíš přetrhat vazbu s Ruskem, než že by v tom bylo nějaké nebezpečí pro Českou republiku,“ dodala.
Impulsem může být mobilizace
Podle Igora Zolotareva ze spolku Ruská tradice vyšší zájem Rusů o české státní občanství ukazuje, že jeho krajané již ztrácejí naději, že se situace v jejich zemi zlepší a válka na Ukrajině skončí.
„První měsíce po vypuknutí války asi ještě lidé věřili, že to nebude trvat dlouho. Nedokázali si představit, co to znamená a jak se jich válka dotkne,“ řekl Právu. „Byl jsem v kontaktu s přáteli v Moskvě a Petrohradě. Zpočátku se odmítali kamkoliv hnout, i když jim přátelé nabízeli pomoc. Nevěřili, že to bude trvat tak strašně dlouho.“
Impulsem ke změně názoru mohla být podle Zolotareva i mobilizace. Brance k povinné vojenské službě v Rusku povolávají dvakrát ročně, a to v jarním a podzimním termínu.
Po nucené evakuaci se rodina tajně vrátila domů, ruská palba zabila otce se synem
„Kdo má syny nad osmnáct let, bojí se, že budou povoláni do armády. Změny nicméně přicházely postupně. Loňský rok, tedy druhý rok války, ukázal všechny hrůzy a přinesl nesnáze i Rusům. Proto řada z nich začala hledat cesty, jak se dostat do zahraničí a jak tam zůstat natrvalo,“ vysvětluje si.
Je si jist, že mezi Rusy, kteří žijí v Česku, bude i řada těch, kteří souzní s ruským prezidentem Vladimírem Putinem a podporují ho.
„O tom nepochybuji. Ale těžko říct, kolik jich je. Můžeme jen doufat, že česká cizinecká policie a další bezpečnostní orgány jsou dost pečlivé a dokáží správně ohodnotit, kdo si tu pobyt zaslouží a kdo ne,“ dodal Zolotarev.
Občanství po deseti letech |
Žádat o udělení českého státního občanství mohou občané cizího státu nebo osoby bez státního občanství s trvalým pobytem na území České republiky po dobu aspoň deseti let. |
Žadatel o české státní občanství musí být integrován do české společnosti, a to zejména z rodinného, pracovního a sociálního hlediska. Zároveň nesmí ohrožovat bezpečnost státu, jeho svrchovanost, územní celistvost, demokratické základy atd. |
České státní občanství může dostat ten, kdo zde žije aspoň 10 let nebo se v Česku narodil, má českého rodiče, případně se za Čecha či Češku oženil, provdala či registroval. Žadatel o občanství musí být trestně bezúhonný, musí umět česky a znát české reálie. |