Článek
„Budeme chtít nízké stovky vozů,“ řekl první zástupce náčelníka generálního štábu Miroslav Hlaváč. Dodal, že kromě vozů pro ženijní vojsko bude armáda požadovat i dodávku sanitních vozů a obrněnce pro vojenskou policii.
Podle Hlaváče se obrněnce pro ženisty začaly shánět už v roce 2017, kdy ještě byla česká armáda na misích v Afghánistánu, kde se vojáci seznámili s australskými vozy a doporučili jejich nákup.
Ještě loni na svém doporučení trvali, ale podle Hlaváče poté, co bylo rozhodnuto o pořízení více aut pro zdravotníky a vojenské policisty, armáda vyhodnotila, že výběrové řízení na nákup „univerzální kolové platformy“ bude vhodnější.
S polovinou koupených radarů jsou stále potíže. Obrana chce po Izraeli pokutu ve výši 65 milionů
Změnu přivítalo ministerstvo obrany. „Vítáme to, protože to znamená lepší jednání nejen o ceně, ale i o zapojení českého průmyslu,“ poznamenal ředitel vyzbrojovací sekce ministerstva obrany Lubor Koudelka.
Dodal, že výběrové řízení bude vypsáno v nejbližší době, poté, co armáda dodá své požadavky.
Šéf asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek předpokládá, že se do soutěže zapojí české firmy.
„Je dobré, pokud jde o nový produkt, že bude vyhlášeno výběrové řízení a že český průmysl získá práci buď jako přímý dodavatel, nebo ve spolupráci se zahraničními výrobci,“ řekl Hynek Novinkám.
V Česku jsou tři výrobci
Armáda chtěla pro ženijní vojsko auto s pohonem všech čtyř kol, s hmotností do dvaceti tun, typu MRAP (Mine Resistant Ambush Protected), které je odolné proti minám. Ženisté takové auto potřebují hlavně pro průjezd zaminovanými poli a také pro jejich odminování.
Podobný typ vyrábí přeloučská firma SVOS, která svůj vůz Mars nabízí společně se švédským Saabem, jenž na obrněnce montuje své rakety RBS nebo svůj radar.
Největší česká zbrojařská firma, konsorcium CSG, by mohla nabídnout čtyřkolového obrněnce Patriot II, který jezdí na podvozcích Tatra. Další možností je například český obrněnec Gerlach od společnosti Zetor.
Ženijní auta budou z Austrálie, čeští výrobci mají zase smůlu
Pokud by nakonec vyhrál Bushmaster, tak by se stroje nevyráběly v Austrálii, ale v Novém Jičíně ve státním podniku VOP CZ, který loni v květnu podepsal s francouzskou firmou Thales, vlastníkem australského výrobce, memorandum o spolupráci.
Otázkou je, jaká bude cena. V případě strojů Bushmaster se za poslední dva roky jejich cena o polovinu navýšila. V roce 2022 australská vláda, která své staré obrněnce poslala na Ukrajinu, objednala 78 bushmasterů za 160 milionů australských dolarů, což je asi 2,4 miliardy korun, a jeden stroj tak vyšel na 30 milionů korun. Letos si Austrálie přiobjednala dalších 15 vozidel a zaplatí za ně 45 milionů australských dolarů, což je 700 milionů korun a jednotková cena 46,5 milionu.
Česká armáda by tak za dvě stě kusů mohla zaplatit přes devět miliard korun.