Článek
„V některých školách vzniká vysoká koncentrace ukrajinských dětí v jednotlivých třídách. Nemají pak tendenci se bavit s českými dětmi, jsou to uzavřené skupiny a neučí se ani česky,“ řekla Novinkám Zajíčková.
„A také na některých školách docházelo k tomu, že se losovalo mezi ukrajinskými a českými dětmi a nedělalo to tam dobré vztahy. Ale to bylo výjimečné. Hlavním důvodem je, že by měl zřizovatel mít možnost rozptýlit děti rovnoměrněji,“ dodala poslankyně.
Podle zákona by ředitel měl mít možnost, po dohodě se zřizovatelem, stanovit pro všechny cizince termín zápisů na rozpětí od 1. června do 15. července. Běžný termín pro místní bude nadále od 1. do 30. dubna. Nová pravidla by mohla začít platit už v příštím roce.
Česko bude dál chránit ukrajinské uprchlíky, poslanci schválili nový Lex Ukrajina
„Máme zkušenosti, které se netýkají zdaleka jen Prahy, ale i třeba Středočeského kraje, kdy se v některých školách nahromadí v jedné třídě tolik ukrajinských dětí, že tvoří třetinu nebo polovinu třídy. Ukrajinských dětí v Praze opravdu přibývá, třeba u nás na Praze 5 jich bylo před dvěma lety asi pět set, teď je jich tisíc. Stává se pak třeba, že ve spádovém obvodu školy je ubytovna, kde bydlí matky s dětmi, a ty pak nastupují do nejbližší školy,“ zdůvodnila Zajíčková.
Pokud bylo ve škole méně míst než hlásících se dětí, musel ředitel rozhodnout o tom, které nebudou přijaty, a to bez ohledu na jejich původ. Nejčistším řešením je losování. Pro nepřijaté žáky pak zřizovatel musel najít místo v nejbližší možné škole.
Ukrajinských uprchlíků v českých školách meziročně přibylo
Pokud ale půjdou Ukrajinci k zápisu později, bude už o volných místech ve školách rozhodnuto, a tak bude možné cizince rozdělit do více škol po menších skupinkách.
„Budou muset třeba jet autobusem o dvě zastávky dál,“ uvedla Zajíčková. Podle ní právě ve velkoměstech a přilehlém okolí je dopravní dostupnost poměrně komfortní a podobné nástroje prý mají úřady vůči přistěhovalcům i jinde v Evropě, například v Itálii.
Už jsme to jednou zrušili, připomíná aktivista
Úpravu podpořily většinově všechny parlamentní strany s výjimkou STAN. „Rozumím těžké situaci některých škol, ale toto opatření vnímám jako diskriminační. Pokud na Ukrajince klademe stejné povinnosti, tak by měli mít i stejná práva,“ řekl Novinkám a školský expert hnutí STAN Jan Berki. Doufá, že ustanovení se nebude v praxi příliš využívat.
Nedostatečnou připravenost prvňáků na školu pozoruje 80 procent učitelů, upozorňuje inspekce
Tomáš Habart z organizace Člověk v tísni upozornil, že integrační záměr může být použit i obráceně.
„Může se stát, že se zřizovatel rozhodne zřídit v jedné škole třídu speciálně pro cizince a tam je pak všechny pošle. V mnoha školách v Praze je už teď velký převis poptávky i bez cizinců,“ sdělil Novinkám.
Navíc podle něj ministerstvo školství už dříve vydalo nařízení, aby se druhé zápisy pro Ukrajince nedělaly. „Není důvod se k tomu vracet,“ dodal.