Článek
„Nejvíce žádostí o mezinárodní ochranu v roce 2024 podali státní příslušníci Uzbekistánu (219). Dalšími v pořadí byli žadatelé z Ukrajiny (195), Vietnamu (186), Ruska (89) a Moldavska (87),“ popsal mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.
Celkový počet 1277 žádostí je zlomkem toho, co eviduje například sousední Německo. Tam požádalo o mezinárodní ochranu v roce 2024 od ledna do listopadu 236 tisíc osob, odhadem tak za celý rok hledalo azyl v této sousední zemi 258 tisíc lidí. Německo má osmkrát více obyvatel než Česko, migrantů usilujících o azyl však eviduje o více než dvěstěkrát víc. Sousední země je dlouhodobě nejoblíbenější zemí azylantů, v přepočtu na počet obyvatel pak patří v počtu žádostí o azyl mezi přední země také Kypr, Řecko a Rakousko.
Samotné české ministerstvo vnitra v dopise zaslaném do Bruselu uvedlo, že „Česko má obecně nízký počet žádostí o azyl. V roce 2023 patřilo mezi země s nejmenším počtem žádostí na hlavu“. Rezort to uvedl ve zprávě z konce minulého roku, kde popisuje přípravy České republiky na migrační pakt.
Kanárské ostrovy zaplavují migranti
V Česku je sice momentálně 390 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, ti však nemusejí žádat o azyl a využívají takzvanou dočasnou ochranu, která se musí každý rok prodlužovat.
Úspěšná je navíc v Česku jen část žádostí o azyl. „V předchozím roce bylo uděleno 60 azylů a 141 doplňkových ochran,“ dodal Krátoška s tím, že může jít také o vyřízené žádosti, které byly podány už v předchozích letech. Doplňková ochrana je určena pro lidi, kteří sice nesplní podmínky pro azyl, ale při navrácení domů by jim hrozilo nebezpečí vážné újmy.
Vracení Rusů, Nigerijců a Indů je problém
Skromná jsou také tuzemská čísla návratů, byť ty dobrovolné mírně rostou. Týkají se cizinců, kteří ztratili právo v Česku legálně pobývat a ministerstvo vnitra pro ně zorganizovalo návrat do domovské země. Zatímco v roce 2021 se takových návratů uskutečnilo 361, předloni jich bylo 654 a loni už 748.
Jako problémové označuje ministerstvo vnitra návraty do Ruska, Nigérie nebo Indie. „U všech tří zemí jde o nepřiměřené průtahy v komunikaci k ověření totožnosti a vydání náhradního cestovního dokladu,“ popsal Krátoška. „Nejčastějšími zeměmi návratu jsou Moldavsko, Vietnam, Uzbekistán, Mongolsko a Gruzie,“ dodal mluvčí. Pokud nedojde k dobrovolnému návratu, organizuje policie nucené návraty. Statistiku návratů za předchozí rok cizinecká policie zatím nezveřejnila.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová už v říjnu uvedla: „Do zemí původu se vrátí jen dvacet procent osob, které nemají právo zůstat v Unii a dostaly rozhodnutí, že se mají vrátit.“ Podle Krátošky je však například v České republice statistika zkreslená tím, že máme vnější unijní hranici jen na letištích. Pokud cizinec, o jehož návratu bylo rozhodnuto, sám odcestuje pozemní cestou, do oficiální statistiky navrátilců se nedostane.
Lukašenko hrozí Západu další migrační vlnou
S čísly migrantů by teoreticky mohl zahýbat migrační pakt, ten totiž řeší možné přerozdělování azylantů. Platit začne v polovině příštího roku a kromě jiného zavádí mechanismus povinné solidarity. Země nejvíce zasažené migrací budou moci požádat o solidaritu ostatní členské státy, aby si určitý počet uprchlíků mezi sebou přerozdělily. Bude však záležet na konkrétních zemích, zda uprchlíky samy přijmou, nebo pomohou například finančně či materiálem. Nutit k přijetí migrantů členské státy nikdo nemůže.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) už dříve mluvil o tom, že Česko by mohlo mít z povinné solidarity výjimku, protože hostí velký počet uprchlíků z Ukrajiny. To však bude záležet vždy na posouzení všech členských států.