Článek
Vysoký obsah sinic navíc doplňuje i zvýšené množství škodlivého chlorofylu A. Do Dubice podle ČTK navíc prosakuje odpadní voda ze septiků z okolních domů. Koupaliště v Dubici je v kraji prvním, kde letos hygienici zakázali kvůli znečištění koupání.
Opakování loňského stavu, kdy se zde lidé nemohli koupat po celé prázdniny radnice nechce znovu připustit. Vybudování koupaliště si totiž vyžádalo investici ve výši 20 miliónů korun. V úterý ráno již v Dubici začali zaměstnancti specializované firmy z katamaranu aplikovat přípravek PAX-18. Stejná látka byla na začátku června použita i na Máchově jezeře.
Aplikace přípravku potrvá dva dny, na konci pracovního týdne by měly být provedeny výsledné rozbory kvality vody. Náklady na aplikaci se pohybují ve výši cca 215 000,- korun, informoval regionální informační server i-noviny.cz.
Na Máchově jezeře se podle hygieniků aplikace solí osvědčila, voda je stále vhodná ke koupání, jen je na pohled zakalená. "Nevím ale, zda použití solí v Dubici nepřichází už pozdě," poznamenala vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální v České Lípě Pavla Procházková. Podle ní by bylo nejvhodnější přípravek aplikovat před začátkem sezóny někdy v květnu. "Není totiž možné příliš zvyšovat množství použitého přípravku, protože by to mohlo narušit ekosystém v rybníce," dodala hygienička.