Článek
Podle informací Práva na začátku dubna vyrazila do Turecka početná výprava z ministerstva obrany a také z generálního štábu.
Informaci nakonec po určitém zdráhání ministerstvo obrany potvrdilo. „Pod záštitou sekce průmyslové spolupráce byla na začátku dubna zorganizována návštěva výrobních prostor podniku Baykar zaměřená na představení celkového portfolia této společnosti v oblasti bezpilotních systémů, systémů velení a řízení a avioniky,“ řekla Právu mluvčí resortu Simona Cigánková.
Izraelci ostrouhají?
Otázkou je, proč obrana sonduje dalšího výrobce dronů, když od minulého srpna vyjednává s izraelským výrobcem strojů Heron 1. Česká armáda by chtěla pořídit tři komplety těchto strojů středního doletu. Za letouny a výzbroj by měla zaplatit 2,7 miliardy korun.
Armáda chystá cvičení odvodů
Podle informací Práva ale vyjednávání s izraelským výrobcem heronů neprobíhají podle představ vedení ministerstva obrany, a proto se začala hledat varianta B. Ministerstvo ale takovou interpretaci cesty do Turecka odmítá. Podle Cigánkové si úředníci a vojáci jeli pouze rozšířit své odborné obzory.
„Daná návštěva nemá žádnou souvislost s probíhajícím akvizičním řízením v oblasti taktického bezpilotního systému. Byla orientována a vedena pouze v duchu rozšíření znalostí a povědomí odborné vojenské veřejnosti jak o těchto technologiích, tak o jejich provozním využití,“ dodala mluvčí.
Za čtyři měsíce už třetí porucha
Nákup izraelských dronů Heron 1 vyvolává od samého začátku kontroverze. Odborníci nákup kritizují, protože obrana se rozhodla bez výběrového řízení vybrat starší typ letounu, kterého se ostatní armády už zbavují.
Experti také očekávají, že obrana bude mít potíže získat certifikaci pro využití heronů v českém vzdušném prostoru. Navíc se ukázalo, že tři drony nebudou stát původně avizovaných 1,5 miliardy korun (tedy půl miliardy za kus), ale nákup se prodraží o další 1,2 miliardy korun kvůli nákupu výzbroje.
Izrael podniká letecké údery v Libanonu
Pro srovnání – tři Herony 1 koupila před osmi lety Jižní Korea za 36,5 milionu dolarů (podle současného kurzu 255 milionů korun za kus). V roce 2019 podepsala s Izraelem kontrakt na 50 Heronů 1 Indie v hodnotě 500 milionů dolarů (210 milionů korun za kus).
Armáda si za výběrem stojí, podle ní jde o vyzkoušený stroj, který už dvacet let používá izraelská armáda k průzkumu a v poslední době i jako nosič zbraní. Nicméně v poslední době se začaly v izraelském tisku stále častěji objevovat informace o technických potížích dronů Heron 1.
Naposledy letos v lednu byl jeden z heronů poškozen při startu a izraelská armáda už potřetí za čtyři měsíce musela uzemnit celou flotilu. Loni v listopadu jeden z vyzbrojených dronů spadl blízko města Arad a způsobil požár.