Článek
Podle Radiožurnálu jde o bezpečnostní známku, kterou stačí nalepit na magnetický proužek, který je na zadní straně karty. Známka zabrání tomu, aby zloději přečetli všechna data z karty a vyrobili si její kopii. Nikde v Evropě podobná technologie neexistuje a Kriminalistický ústav si na ni podal patentovou ochranu, uvedl veřejnoprávní rozhlas.
"Pokud umístíme na magnetický proužek ochrannou známku dva centimetry od pravého okraje, podvodníci dostávají naprosto nesmyslná data, která nejsou schopní zrekonstruovat," cituje Radiožurnál Jiřího Soutora z Kriminalistického ústavu.
Je tedy lhostejné, jestli je v bankomatu nainstalováno skimmovací zařízení, které kopíruje data a s pomocí kamery nebo falešné klávesnice čte ochranný PIN kód. Většina bankomatů už dnes čte data na kartách z čipů, takže i s přelepených magnetickým proužkem lidem peníze vydají.
Nelze použít všude
Bezpečnostní známky ale přinášejí i některá omezení, a to například u některých platebních terminálů v obchodech, které jsou nastavené jen na čtení magnetických proužků. Pokud na kartu člověk nalepí známku, bankomat kartu vrátí. Technologii navíc nelze použít kdekoliv.
"To je ochrana, která platí pouze pro Evropu, maximálně Austrálii. Všude tam, kde je na platební kartě magnetický proužek i čip. Nelze ji použít ve Spojených státech ani jinde v Americe," uvedl Soutor.
Podle České bankovní asociace už banky o bezpečnostních známkách vědí. Zatím k nim ale mají výhrady, právě proto, že nálepka omezuje funkce karty. Například před některými bankomaty jsou ještě dveře, které se otevírají kartou s magnetickým proužkem. Pokud je proužek přelepený známkou, k bankomatu se zákazník vůbec nedostane.