Článek
V roce 1989 dosáhla spotřeba čistého alkoholu na osobu 8,9 litru a až do roku 2003 neustále mírně stoupala. Teprve předloni poprvé mírně klesla. Podle statistických údajů ale patříme spolu s Brity, Dány a Iry k těm zemím, které v Evropě stále pijí nejvíc. Právo tom informoval v pátek primář doktor Karel Nešpor, vědecký sekretář Společnosti návykových nemocí a národní koordinátor Evropského akčního plánu o alkoholu Světové zdravotnické organizace.
"O příčinách poklesu spotřeby alkoholu lze jen spekulovat. Můžeme např. uvažovat o lepší informovanosti veřejnosti nebo kvalitnější výchově ke zdraví," řekl Nešpor. Dodal, že se však nabízí i mnohem pravděpodobnější vysvětlení. To vidí v tom, že od ledna 2004 se zvýšila spotřební daň z alkoholu, a tak lidé za dražší alkohol začali méně utrácet.
"Možné je i to, že lidé o zdanění alkoholu věděli dlouho dopředu a tak se koncem roku 2003 předzásobili. V každém případě zůstává spotřeba alkoholu v České republice nadále vysoká," řekl Nešpor. To podle něj zhoršuje zdravotní stav obyvatelstva.
11 procent lidí pije denně
Podle nedávného výzkumu denně, nebo téměř denně pije v ČR alkohol 11 procent dospělých obyvatel. Mezi úplné abstinenty se řadí pouze 7,5 procenta mužů a 23,4 procenta žen. Alkohol je nejoblíbenější u občanů ve věku od 45 do 59 let. Naopak lidé nad šedesát let se alkoholu nejvíce vyhýbají, pravděpodobně ze zdravotních důvodů.
Světová zdravotnická organizace považuje za zdravotně bezpečnou hranici u zdravého člověka denní spotřebu maximálně 20 gramů absolutního alkoholu pro muže, 10 gramů pro ženy - 20 gramů znamená maximálně jeden půllitr desetistupňového piva, nebo 2 dcl suchého kvalitního vína, nebo jeden panák tvrdého alkoholu. Jiné údaje hovoří až o dvojnásobné dávce pro muže a 16 gramech čistého lihu pro ženy.
Ten, kdo začne pít pravidelně ve dvanácti letech, dostane cirhózu jater mnohem dřív než člověk, jenž začne pít po 20. roce věku.
Pijí už i děti
Před čtyřmi roky se uskutečnila mezinárodní studie ESPAD ve 35 zemích včetně ČR. Z ní vyplynulo, že v ČR pilo alkoholické nápoje 40krát nebo vícekrát za sledované období 54 % 16letých chlapců, což byl třetí největší počet mezi 35 zeměmi. Podle předloňské studie, kterou prováděli čeští vědci, na otázku, zda se v posledním roce poprali nebo pohádali během pití alkoholu, odpověděli kladně chlapci ve věku 12 let v téměř 15 %, ve věku 14 let v 16,3 % a ve věku 16 let 23,2 %.
Plných 82 % chlapců a 80 % dívek ve věku 16 let uvedlo, že byli v posledním roce opilí nebo v náladě.