Článek
V roce 2000 se průměrný věk prvorodiček v zemi pohyboval okolo 27 let, nyní se blíží třicítce.
Tento trend bude asi pokračovat, přestože vysněným ideálem u dvou třetin populace v zemi je mít dvě děti.
Děsivá projekce: Česko bude stárnout a vymírat
Odkládání rodičovství je stále výraznější u mladé generace. Zjistil to tým výzkumnic Národního institutu SYRI, který sleduje vývoj společnosti v České republice.
Ženy tak nějak druhé dítě nestíhají
Mladé ženy žijí podle průzkumu v současnosti tak uspěchaný život, že na plánovaní svého potomstva nemají čas. Až začnou plánovat, je pozdě.
„Ženy dnes plánují narození prvního potomka podstatně později než v minulosti. Velmi často pak ten svůj plán nezvládají naplnit a odkládají rodičovství už proti své vůli,“ řekla Novinkám členka výzkumného týmu, demografka Jitka Slabá, která vedle institutu SYRI působí i na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
Ženy dnes plánují narození prvního potomka podstatně později než v minulosti.
Tento trend odstartoval v devadesátých letech a prohlubuje se. Zatímco před třiceti lety rodila každá žena v průměru dvě děti, nyní už je to vyjádřeno statisticky 1,6 dítěte.
Zjednodušeně řečeno přibývá jedináčků. Vědci při výzkumu plodnosti zkoumali situaci u zhruba tisíce žen.
Počet obyvatel v Česku díky migraci vzrostl
Celkem 16 procentům z nich se narodilo první dítě dříve, než bylo plánováno, 43 procentům plány vyšly v podstatě přesně, ale u 41 procent se rodilo později. Co je nejdůležitější, byly v tom zásadní rozdíly.
U nejstarších dotázaných, šlo o ročníky 1966 až 1970, rodilo později 27 procent žen. Naopak u nejmladších dotázaných, ročníky 1983 až 1990, rodilo později 55 procent žen. Čísla jasně ukazují, že prostě zástupkyně starší generace plánují lépe.
Mateřství potřebuje osvětu jako antikoncepce
Rozdíl v plodnosti vysvětluje Slabá zčásti posunem rodičovství do vyššího věku. Jinými slovy, pokud se rodí z nejrůznějšího důvodu později, musí ženy počítat s tím, že se u nich mohou objevit zdravotní potíže, které mohou jejich mateřství oddálit.
Popřípadě se pak nestihne ono druhé vysněné dítě. Vědci hledali i způsoby, jak by společnost měla problému čelit.
Zástupkyně mladších generací si jsou v menší míře vědomy překážek, jimž mohou čelit, pokud se rozhodnou odkládat mateřství
Jednou z možností je udělat mateřství osvětu jako antikoncepci.
„Zástupkyně mladších generací jsou dobře seznámené s tím, jak bránit nechtěnému otěhotnění, ale již v menší míře jsou si vědomy překážek, jimž mohou čelit, pokud se rozhodnou odkládat mateřství,“ uvedla vědkyně.
Slabá zdůraznila, že existují i další nástroje, jak ženám vyjít vstříc a umožnit jim zase rodit o něco dříve. Jedním z řešení je větší podpora mladých maminek studujících na vysokých školách, a také větší podpora zaměstnaných rodičů tak, aby zvládali práci i rodinu.