Článek
Český tým navíc gesto použije pouze tehdy, pokud i soupeř zvolí jakoukoliv formu podpory boje proti rasismu. Reprezentanti tím, že nebudou poklekávat, chtějí vyjádřit, že politika do sportu nepatří.
„Chceme se soustředit ryze na fotbal a na sportovní stránku naší účasti na mistrovství Evropy. Rozumím tomu, že společnost vnímá podobná témata jako důležitá, a i reprezentace odsuzuje jakékoliv formy rasismu, ale my už jsme celou věc s týmem probrali během březnového srazu. Zvolili naše vlastní řešení a na tomto postoji nic měnit nebudeme,” uvedl v tiskové zprávě český trenér Jaroslav Šilhavý.
S rozhodnutím nepoklekávat a případně ukázat na nápis na rukávu souhlasí i nový předseda Fotbalové asociace ČR Petr Fousek.
„Po svém zvolení jsem postup v otázce případného gesta našeho národního mužstva v boji proti rasismu konzultoval s vedením reprezentace a podpořil jsem zvolené řešení. Jsme názorově zcela ve shodě,” řekl Fousek.
„Volnost v projevu každé individuální reprezentace považuji za naprostou nutnost a program UEFA Respect v sobě dostatečně zahrnuje všechna témata spojená s bojem proti jakékoliv formě nesnášenlivosti,” doplnil Fousek.
Johnson podpořil pokleknutí fotbalistů Anglie a Walesu na Euru
Hlavním cílem programu UEFA je usilovat o jednotu a respekt k rase, pohlaví, náboženství a schopnostem každého jednotlivce. Kampaň běží od roku 2008 a má podporu napříč členskými asociacemi UEFA. Reprezentanti poklekli vloni v říjnu při utkání Ligy národů ve Skotsku, kde vyhověli žádosti domácího výběru. Následně je za to někteří fanoušci kritizovali.
Nesouhlasné reakce vyvolává poklekávání i na probíhajícím šampionátu, například ruští fanoušci v sobotním utkání v Petrohradu hlasitě vypískali za toto gesto Belgičany.
Český tým vstoupí do Eura v pondělí v Glasgow zápasem proti Skotům, kteří pokleknou jen v druhém zápase ve Wembley proti Anglii. Šilhavého svěřenci se ve skupině dál utkají rovněž v Glasgow s Chorvatskem a poté s Anglií ve Wembley.