Článek
Dívat se na demolici domu, který stoletá voda nenávratně zničila, muselo letos mnoho rodin. Jen v Moravskoslezském kraji šlo k zemi sedm desítek obydlí. Beznaděj ale díky štědrosti dárců, kteří se napříč republikou začali skládat na pomoc rodinám, začala postupně mizet.
„Byl jsem překvapen, jak nám tam lidi přispívali. Ta obrovská solidarita byla neuvěřitelná,“ svěřil se Novinkám šestasedmdesátiletý senior Jan Bajza, který kvůli záplavám přišel o rodný dům v Bělé pod Pradědem.
Domek, v němž se narodil a měl k němu hluboký vztah, voda poničila natolik, že už nešel opravit. Díky peněžním darům od charity, příbuzných, kolegů z Lesů ČR, kde roky pracoval, i mnohých dalších si mohl vzít půjčku, kterou již vrátil, a pořídit si nový dům. A to přibližně kilometr od místa, kde stával ten rodný. V teple a suchu je s dcerou, jejím manželem i vnoučaty od poloviny listopadu.
Senior kvůli povodním přišel o rodný dům. Díky solidaritě dárců už bydlí v novém.
Od nuly musela začít i Eva Kalejová z Opavska, která se stará o vážně nemocného syna. Z bezbariérového bydlení jim nic nezbylo.
„Syn Robert má svalovou dystrofii a je 24 hodin denně napojený na umělou plicní ventilaci. Pečuji o něj sama a doteď jsme vše krásně zvládali. Povodeň nás ale připravila o všechny věci. V bytě jsme měli 130 cm vody,“ popsala pečující matka. Na nové vybavení, zdravotní matraci a další pomůcky jim poslali dárci téměř dvě stě tisíc korun.
Podobných případů je nespočet. Štědrost lidí se při letošních povodních ukázala naplno. Do pomoci se zapojili čtyři z deseti Čechů, ukázal průzkum Fóra dárců.
„Letos byla největší sbírkou SOS Povodně, kam dárci přispěli půl miliardy korun. Druhou největší byla SOS Ukrajina s 225 miliony korun,“ uvedl ředitel fundraisingu Člověka v tísni Tomáš Vyhnálek.
To vše hlavně díky drobným dárcům. Ve sbírkách na Donio přispěli na pomoc po povodních 92 milionů korun a přes platformu Darujme asi 63 milionů korun. „Stále šlo o jednu z nejsolidárnějších událostí v české historii,“ podotkla Hana Morávková z Darujme.
Zajistili dětem léčbu v cizině
Solidárnější jsou lidé i s rodinami, které zasáhla tragédie nebo se starají o vážně nemocné. Částky, které dárci posílají, jen na Donio stouply meziročně o 70 milionů korun. Tamní ředitel David Procházka očekává, že letos zprostředkují přes sbírky celkem rekordních 650 milionů korun.
Příběhy, jako je například ten Martina Zatloukala, který trpí vzácným neurosvalovým syndromem, na jehož léčbu ve Francii se vybralo 150 milionů korun, ukazují, že to má smysl. Po úspěšném zákroku se jeho stav znatelně zlepšuje. A nespotřebované peníze z jeho sbírky pomáhají dalším dětem.
Lidé jsou stále velice štědří, snaží se darovat a pomáhat.
Dvacet milionů korun se letos podařilo vybrat i na inovativní léčbu v Austrálii pro ročního Vilíka, který trpí spastickou paraplegií. Nemoc poškozuje nervové buňky a časem ztěžuje pohyb, polykání a způsobuje záchvaty.
„Jádro Vilíkova problému je, že jeden z jeho genů nefunguje dobře. Tato genová terapie si klade za cíl dostat do jeho buněk zdravou variantu genu a tím zastavit progresi onemocnění,“ vysvětlil chlapcův otec.
Lidé vybrali na nemocného Vilíka 20 milionů. Ročního chlapce čeká léčba v Austrálii
Desetimilionové částce se snaží přiblížit i osmiletá Lili, aby mohla podstoupit drahou operaci hlavy. Zbývá vybrat už jen sedm set tisíc korun. Od útlého věku trpí vzácnou genetickou vadou, takzvaným Crouzonovým syndromem, který způsobuje deformaci lebky a znemožňuje jí samostatně dýchat a mluvit.
Dárcovská platforma Znesnáze k 27. prosinci zprostředkovala 137,5 milionu korun. Jednou z těch výraznějších byla sbírka na pozůstalé po vraždách v Klánovickém lese a po střelbě na filozofické fakultě.
„Lidé jsou stále velice štědří, snaží se darovat a pomáhat. Nicméně oproti předchozímu období nepadaly sbírkové rekordy, tak jak jsme byli zvyklí například po tornádu na Moravě,“ doplnila výkonná ředitelka fóra Klára Šplíchalová.
Ačkoliv částka, kterou vybrali drobní dárci, činí letos asi 1,22 miliardy korun, spolu s dalšími donory, jako jsou třeba nadace, nadační fondy nebo větší firmy, se na dobročinné účely v součtu vybralo 14,1 miliardy korun. Rekordním byl rok 2022, kdy se suma vyšplhala na 15,4 miliardy.