Článek
Češi mají momentálně v zemi asi 120 vojáků, kteří zajišťují ostrahu velitelství a výcvikové základny. Výcvikové centrum se nachází v Koulikoru, což je 50 kilometrů severovýchodně od metropole Bamako.
Velení mise česká armáda převezme na šest měsíců. Cílem mise je pomoc při výcviku malijské armády, která bojuje několik let s islamisty.
Prezident Miloš Zeman na velitelském shromáždění české armády ocenil modernizační projekty včetně plánovaného nákupu dronů, které se podle něj patrně pořídí v Izraeli. Zeman rovněž varoval před stažením vojenských sil z Afghánistánu. NATO by podle něj mělo být ofenzivnější v boji proti mezinárodnímu terorismu.
Zeman chce tento názor prezentovat na nadcházejícím summitu NATO, neboť mezinárodní terorismus je podle něj „hlavním, ne-li jediným nepřítelem”, na čemž nic nemění ani „drobná epizoda s Islámským státem”, neboť samozvanému státu se nedostalo mezinárodního uznání.
Zeman: Jsme odsouzeni zůstat v Afghánistánu v zájmu naší civilizace
Stažení NATO z Afghánistánu by podle Zemana bylo chybou, neboť by kromě znehodnocení obětí bylo projevem zbabělosti s nedozírnými následky. Země by se podle něj stala základnou teroristů z hnutí Tálibán a díky tomu, že je největším producentem opia, mohl by z jeho prodeje být financován terorismus. Proti stažení z Afghánistánu a boji proti terorismu ostatně prezident hovoří v posledních letech opakovaně.
Drony z Izraele
K modernizačním projektům armády prezident dodal, že by měly být využívány offsetové programy využívající zapojení českých firem.
Zeman zmínil i další ze svých oblíbených a často opakovaných témat, jímž je zapojení dronů. Podle svých slov „velmi uvítal”, že vznikne „prapor dronů”, a dodal, že česká armáda patrně nakoupí bezpilotní prostředky z Izraele, který je podle něj světovou velmocí ve využívání těchto technologií.