Článek
„Důvodem odvolání byla výrazná nespokojenost zaměstnanců s vedením podniku a jeho jednotlivých odštěpných závodů,“ sdělilo ministerstvo v tiskové zprávě s tím, že „z důvodu dlouhodobé neudržitelnosti situace“ se vedení resortu rozhodlo Novotného odvolat.
Zaměstnancům ústavu se ale tato argumentace nelíbí a za odvolaného ředitele se postavili „My, zaměstnanci VTÚ, nesouhlasíme s důvody, pro něž byl odvolán ředitel VTÚ Petr Novotný, zejména se ohrazujeme proti výroku o nekomunikaci s řadovými zaměstnanci a zástupci odborové organizace ze strany ředitele,“ píše se v petici, kterou má Právo k dispozici.
Podepsaní zaměstnanci nesouhlasí ani se způsobem, jakým k odvolání došlo. Podle informací Práva k petici připojilo svůj podpis 135 lidí, tedy polovina všech zaměstnanců ústavu, kterých je okolo 280.
Česko nabízí Ukrajině výcvik 800 vojáků za miliardu
Samotný ředitel situaci nechce příliš komentovat, ale také nesouhlasí s argumentací ministerstva. „Nemyslím si, že to je ten pravý důvod. Za dobu svého působení jsem nezaznamenal ze strany zaměstnanců ani odborů nějakou výhradu k tomu, jak s nimi komunikuji,“ řekl Právu Novotný.
O odvolání a jeho důvodech se dozvěděl minulé úterý v momentě, kdy mu ministerstvo doručilo odvolací dekret. Nikdo z ministerstva s ním předtím údajné výhrady zaměstnanců nebo odborů podle něho neřešil.
Ministerstvo skutečné důvody odvolání Právu nesdělilo. Podle dvou nezávislých zdrojů je za ním ostrá neshoda mezi resortem a technicko-obchodní ředitelkou Jitkou Čapkovou. „Vedení ministerstva po Novotném chtělo, aby Čapkovou odvolal. On to odmítl s tím, že bez ní nepůjdou dokončit zásadní projekty. Proto byl odvolán,“ řekl Právu dobře informovaný zdroj.
Je to pro mě překvapivé. Netušil jsem, že by byly ve VTÚ jakékoliv problémy.
Tyto informace potvrzují události, které po odvolání Novotného následovaly. Místo Novotného byl vedením VTÚ pověřen ředitel odštěpného závodu VTÚL Libor Tomolya. Ten ihned po svém nástupu Čapkovou odvolal. Ve stejný den podal rezignaci další ředitel odštěpného závodu ve Vyškově Ján Gurník. Ministerstvo důvody odvolání Čapkové nekomentovalo. Stejně ani to, kdo bude novým ředitelem VTÚ.
Podle předsedy sněmovního výboru a exministra obrany Lubomíra Metnara (ANO) je bleskové odvolání zarážející. „Je to znepokojivé, protože ten podnik je dlouhodobě v dobré kondici,“ řekl Právu s tím, že požádá ministryni, aby skutečné důvody odvolání sdělila na jednom z příštích zasedání branného výboru.
Také prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek nevidí důvod, proč by měl být Novotný odvolán. „Je to pro mě překvapivé. Netušil jsem, že by byly ve VTÚ jakékoliv problémy,“ řekl Právu.
VTÚ je jedním z pěti státních podniků pod ministerstvem obrany, který má na starosti speciální zakázky pro armádu. Např. vyvinul a vyrábí pro armádu bezosádkové průzkumné vozítko UGV-Pz nebo produkuje speciální zástavby do vojenské techniky. V roce 2021 ústav dosáhl tržby okolo miliardy korun. Dlouhodobě je VTÚ v zisku.
Za rok obrana vyměnila šéfy tří z pěti podniků
Ministerstvo obrany je zřizovatelem pěti státních podniků. Během roku ve funkci rozhodla ministryně obrany Jana Černochová (ODS) odvolat vedení ve třech podnicích. Hned po nástupu do funkce na konci roku 2021 odvolala ředitele Vojenských lesů a statků Petra Krále „kvůli nevýhodné směně pozemků“ mezi VLS a Lesy ČR. V dubnu ministryně jmenovala na základě výběrového řízení Romana Vohradského. VLS hospodaří asi na 170 tisících hektarů lesů, luk a polí. Navíc pro obranu zajišťuje ostrahu důležitých objektů.
V létě Černochová dosadila bez výběrového řízení do čela státního podniku VOP CZ Marka Špoka, který už v minulosti státnímu podniku šéfoval, ale odvolal ho minulý ministr Lubomír Metnar (ANO). Špok byl donedávna členem ODS.
Obrana podle svých slov výběrové řízení nevypsala z časových důvodů, protože VOP CZ by se měl zapojit do výroby a servisu 210 bojových vozidel pěchoty BVP, které by měla armádě za víc než 50 miliard korun dodat švédská firma BAE. O nákupu se stále vyjednává. VOP CZ je strojírenský podnik, který například opravuje tanky. Dalšími podniky obrany jsou LOM Praha a Vojenský výzkumný ústav. LOM servisuje hlavně ruské vrtulníky a v budoucnu by měl dostat na starost i servis vrtulníků z USA. Výzkumný ústav v Brně se zabývá mj. ochranou proti zbraním hromadného ničení.
Nyní obrana vyměnila vedení Vojenského technického ústavu.