Článek
Podle informací Novinek naštvanost na Janu Černochovou a její radikální sólo akci byla u ministrů všeobjímající. Vadilo jim, že byli bez diskuze postaveni před hotovou věc a případným odmítnutím vyšších platů by prohloubili napětí v rezortu i u veřejnosti.
Účastníci jednání a lidé obeznámení s jeho průběhem pak Novinkám shodně popsali, že Válek nejprve Černochové vyčetl, že zveřejnila informaci ještě předtím, než o ní vláda vůbec mohla hlasovat. Následovala emotivní odpověď ministryně, další emotivní odezva ze strany Válka a ten následně z vlády odešel.
Novinky oslovily i hlavní aktéry hádky. Vlastimil Válek do vydání textu nereagoval, Jana Černochová komentář odmítla. „Neveřejná jednání vlády paní ministryně nikdy nekomentuje,“ uvedl pro Novinky mluvčí obrany David Šíma.
O platech pro vojáky vláda ve středu jednat neměla a nakonec ani nejednala. Na programu byl oficiálně jiný návrh na zvýšení platů - od ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Ten totiž chce, aby se výdělky policistů a hasičů zvýšily v průměru o čtyři tisíce měsíčně. Rakušanův bod byl nakonec na jednání vlády přerušen. Novinky již ve středu napsaly, že žádá, aby obě změny byly projednávány současně.
Leopard Vlastik a Janička
Ministr zdravotnictví Válek dosud na veřejnosti s Janou Černochovou pouze špičkovali. Černochová mu říkala „Leopard Vlastik“ kvůli jeho zálibě v počítačových tankových hrách, kde se prý nejraději „prohání“ právě s německým tankem Leopard. On jí pozornost vracel různými lichotkami a říkal ji Janičko. Například na posledním kongresu ODS v dubnu loňského roku říkal, že Jana Černochová je jediná, s kým se na vládě vždy shodne. „Je to celkem logické. Nejsem sebevrah,“ říkal tehdy delegátům.
Na navýšení platů vojáků by podle středečního oznámení Jany Černochové měly jít už letos dvě miliardy korun. To v průměru dělá při přepočtu na 28 tisíc příslušníků armády, vojenské policie a vojenského zpravodajství navýšení 12 tisíc korun hrubého měsíčně na každého vojáka.
Dvě miliardy vs. 375 milionů
Doposud přitom ministerstvo obrany tvrdilo, že náklady na navyšování odměn by měly letos být 375 milionů korun, což by činilo v průměru přes dva tisíce na vojáka měsíčně.
Náčelník generálního štábu Karel Řehka řekl, že v otázce odměňování se zdaleka neblížíme standardu NATO, podle kterého by mělo jít na platy vojáků až 50 procent rozpočtu na obranu. Česká armáda dává jen okolo 30 procent.
Na modernizaci a nákupy techniky jde podle něj 60 procent. „Pokud budeme dávat peníze do investic a nebudeme dávat na personál, tak ty prostředky, které kupujeme, nebude mít kdo obsluhovat,“ připomněl generál.
Navýšení platů v armádě bude částečně vycházet z novely zákona o vojácích, kterou už schválil parlament a podepsal prezident. Zvýšení tarifů musí ještě schválit vláda.
Ministerstvo obrany prosadilo zlepšení finančních podmínek vojáků, protože se armádě dlouhodobě nedaří nábor nováčků, a navíc začali uniformu ve větší míře svlékat i zkušení vojáci.