Článek
V nádobách kvevri, což jsou amfory dovezené z Gruzie, které se vyrábějí z hlíny s vysokým antiseptickým obsahem stříbra, se však může zrodit produkt, jenž dokáže překvapit i zkušené vinaře.
„Jak jsme se přesvědčili, má tato osm tisíc let stará metoda výroby vína, kdy víno vzniká bez zásahu člověka, stále ještě svoje tajemství. V největších z našich kvevri nádob, které jsou o obsahu dvanáct až třináct tisíc litrů, uzrálo víno, které má ve finále blíže k černé barvě. Také mu pracovně černé říkáme,“ řekl Právu k produktu s temnou barvou a plnou chutí vinař Tomáš Vican.
„Jde o cuvée frankovky a cabernetu Sauvignon, jež jsme pojmenovali Franz Kabernet. Název symbolizuje v první části někdejší mocnářství, které bylo pro rozvoj Mikulovska a okolí, které dodnes obdivujeme, tak důležité,“ doplnil.
Jak popsal sklepmistr Michal Homola, také toto „černé“ víno po sklizni vybraných výhradně zdravých pomletých modrých bobulí leželo v amforách půl roku.
„Poté se už jen odfiltruje kal a stáčí se přímo do lahví. Zkoušeli jsme nechat ležet hrozny v nádobách i delší čas, ale zjistili jsme, že to už žádný efekt nemá. Těch šest či sedm měsíců je optimální doba,“ popsal Právu sklepmistr.
Černé víno představí vinařství veřejnosti 29. dubna a bude u toho také vinař a především herec Karel Roden.