Hlavní obsah

Cermat: K přijímačkám bez chytrých hodinek a sluchátek

4:32
4:32

Poslechněte si tento článek

Přípravy na jednotné přijímací zkoušky na střední školy se chýlí ke konci, testy z českého jazyka a matematiky se poprvé konají v pátek a pak v příštím týdnu. Novinky přinášejí přehled základních pravidel stanovených Centrem pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), který zkoušky organizuje.

Foto: Vít Černý, ČTK

Přijímací zkoušky vypuknou již tento pátek 11. dubna.

Článek

„Důležité je zejména řídit se pokyny uvedenými na konkrétní pozvánce, kterou zasílají samotné školy,“ řekla Novinkám ředitelka Cermatu Barbora Rosůlková.

Zároveň je dobré si pozvánku, která přišla doporučeným dopisem nebo elektronicky přes systém DiPSy, vzít s sebou. Některé školy pak mohou požadovat například průkaz totožnosti.

Cermat povoluje jako pomůcky pouze rýsovací a psací potřeby, konkrétně modrou či černou propisku, obyčejnou tužku, pravítko, úhloměr, kružítko. Pro záznam odpovědí se nesmějí používat gumovací pera, protože jejich stopa při zahřátí ve skenovacím zařízení může zmizet, ani fix, který by se propil na druhou stranu papíru. Při použití obyčejné tužky je nutné ji následně obtáhnout propiskou. Do záznamových archů se nesmí psát ani zvýrazňovačem či pastelkou.

Poznámky si lze dělat do testových sešitů, nicméně nesmějí poté zapomenout zapsat své odpovědi do záznamových archů.

Doma nebo v batohu musí zůstat také elektronická zařízení jako chytré hodinky, sluchátka nebo tablet, zakázaná je i kalkulačka. Mobil je doporučeno zcela vypnout a nechat v batohu, nikoliv v kapse. Zakázané jsou také pomůcky typu slovník či matematické tabulky.

„Použití jakékoli jiné než povolené pomůcky, například mobilních a jiných elektronických zobrazovacích zařízení, je zakázáno a bude na něj nahlíženo jako na hrubé porušení pravidel zkoušky. Poruší-li uchazeč závažným způsobem pravidla zkoušky, má zadavatel právo jej vyloučit,“ varovala Rosůlková.

Děti si podle ní naopak mohou přinést klasické analogové hodinky, které si položí na lavici. Na stole však nesmí být kromě povolených pomůcek nic jiného, tedy ani láhev s pitím či svačina. Během testů není možné opustit místnost a zase se do ní vrátit.

Nejdříve matematika, pak čeština

Děti čeká nejprve test z matematiky, na který mají standardně 70 minut. Někteří žáci se speciálními vzdělávacími potřebami však mohou mít čas individuálně navýšený. Rozdávání testů začne podle harmonogramu ministerstva školství v 8:30 a samotný test odstartuje v 8:45 a skončí v 9:55. Časy zůstávají stejné pro všechny termíny a pro všechny typy škol.

Také při plnění úloh, které zahrnují rýsování, musí děti výsledek obtáhnout černou nebo modrou propiskou, protože tužka by nemusela být po naskenování testů vidět, tudíž by došlo ke ztrátě bodů.

Test z českého jazyka a literatury rozdají učitelé v 10:50 hodin a zkouška začne v 11:05. Děti mají běžně na vypracování přesně hodinu do 12:05. I zde platí, že někteří mají čas navýšen.

Při vyhodnocování testů se bere v potaz pouze to, co je napsáno v políčku pro odpověď, tudíž na odpovědi mimo ně nebude brán zřetel. V úlohách, které zahrnují výběr z několika možností, je nutné správnou odpověď označit křížkem z rohu do rohu a ne jinak.

Opatrné by děti měly být s přehodnocováním odpovědí. Pokud políčko začerní, nelze již rozhodnutí vzít zpět a znovu je označit. Důležité je bedlivě naslouchat pokynům zadavatelů a na případné otázky se zeptat nejlépe před začátkem testu.

Výsledky zveřejní Cermat 15. května.

K jednotným přijímacím zkouškám se přihlásilo 159 tisíc uchazečů, z toho 132,5 tisíce na čtyřleté či kratší studium. Na osmiletá gymnázia se hlásí 19,4 tisíce dětí, tedy více než dvojnásobek kapacit. Na šestiletá se hlásí 7,1 tisíce dětí, což kapacitu převyšuje téměř trojnásobně.

Termíny přijímacích zkoušek na SŠ 2025

Řádné termíny jednotné přijímací zkoušky:

  • 11. a 14. dubna
  • 15. a 16. dubna pro víceletá gymnázia

Náhradní termíny:

  • 29. a 30. dubna

Školní a talentové zkoušky:

  • 17. až 23. dubna

Náhradní termíny talentových zkoušek:

  • 24. dubna až 5. května

Výběr článků

Načítám