Článek
Ceny byly předány ve čtvrtek v pražském Radiopaláci při příležitosti 22. výročí konce komunistické vlády.
Ceny dává sdružení lidem, kteří se zachovali statečně v době totalitních režimů 20. století, kdy v Československu vládli nacisté či komunisté. Ceny byly letos uděleny podruhé.
"Pro někoho může být překvapením, že stále mezi námi žijí veteráni z druhé světové války nebo někdejší političtí vězni, lidé, kteří nasadili život za to, abychom se měli dobře, žili svobodně," řekl ředitel sdružení Post Bellum Mikuláš Kroupa. Současná doba podle něj hodně věcí relativizuje. "Jako by se nikdy nic nestalo. Jako bychom dodnes nesli dědictví těch, kteří raději mlčeli. Je tu ale i jiné dědictví, a to právě těch, kteří ukázali, že za svobodu, čest a lidskou důstojnost stojí za to bojovat. A to je důvod k oslavě, kterou dnes pořádáme," řekl.
Občanské sdružení Post Bellum za deset let natočilo 1700 příběhů pamětníků - válečných veteránů, bývalých vězňů koncentračních táborů, politických vězňů, disidentů, ale i komunistů, agentů StB a mapuje i příběhy obyčejných lidí, kteří se stali svědky významných událostí 20. století. V projektu My jsme to nevzdali vzniklo multimediální DVD pro školy, kde se žáci dozvědí o událostech let 1938 - 1989 od očitých svědků.
Výpovědi jsou uloženy na portálu www.pametnaroda.cz.
Předání cen vysílaly v přímém přenosu Česká televize a Český rozhlas - Radiožurnál. Oceněné představily v hodinovém pořadu čtyři krátké portrétní filmy vytvořené technikou animovaného komiksu. Na vizuální koncepci večera se podílel přední český scénograf Šimon Caban. Originální pojetí večera, kterým provázel Marek Eben, doplnila původní živá hudba Matěje Kroupy.
Podpořit Post Bellum v natáčení vzpomínek pamětníků může veřejnost zasláním roční DMS ve tvaru DMS ROK PAMET na číslo 87 777. Pravidelná platba každý měsíc, cena DMS je 30 korun, z níž Post Bellum obdrží 27 korun. Službu provozuje Fórum dárců.