Hlavní obsah

Centrální registr psů má fungovat už dva roky. Teprve se soutěží dodavatel

5:10
5:10

Poslechněte si tento článek

Ačkoliv má zhruba dva roky fungovat centrální registr psů, který vyžaduje veterinární zákon, teprve se koná výběrové řízení na dodavatele. Podle ministerstva zemědělství je hlavním důvodem zpoždění problémová digitalizace státní správy. Databáze má ulehčit práci úřadům, útulkům či policii identifikovat ztracené či ukradené zvíře.

Foto: Jan Menšík, Novinky

Pes plemene shiba-inu, ilustrační foto

Článek

„Aktuálně funguje 12 jiných registrů, což je nekomfortní jak pro majitele, tak pro útulky a veterinární lékaře. Velmi to ztěžuje nález ztraceného nebo zcizeného zvířete,“ uvedla pro Novinky prezidentka české Komory veterinárních lékařů Petra Šinová. Doufá, že centrální registr, který nyní soutěží ministerstvo zemědělství, začne platit, co nejdříve.

V současnosti v tuzemsku platí povinnost mít psa očipovaného a očkovaného proti vzteklině, majitelé psů ale nemusí čip zanést do nějakého registru. Když tak neučiní, v případě nálezu zvířete úřady či policisté nemají prakticky možnost dohledat majitele. V opačném případě musí policisté či pracovníci útulků procházet více než desítku registrů jednotlivě, zda se v některém z nich údaje o psovi nacházejí. V Česku je podle odhadů veterinářů zhruba 2,5 milionu psů.

„Už někdy v roce 2000, když se jednalo o zákonu o chovu psů, tak jsme říkali, že je potřeba udělat celostátní databázi, protože když nastane nějaký problém, zaběhne se pes nebo ho někdo ukradne, tak se hrozně těžko prokazuje identita psa. Problémy prokázat vlastnictví zvířete mají bez registru ale také městské úřady nebo Státní veterinární správa, když dělají kontroly v množírnách nebo velkochovech,“ míní mluvčí Českomoravské kynologické unie Vladimíra Tichá.

Azylové farmy dávají zvířatům druhou šanci na život

Lifestyle

Myslím, že největší problém je asi ohledně financí, ale hodně se instituce dohadují nad tím, kdo do té databáze bude mít přístup a co všechno se do ní bude zanášet, protože je tu otázka GDPR.

Probíhá soutěž

Centrální databáze měla fungovat od začátku roku 2022, což určil veterinární zákon přijatý v roce 2020. „Aktuálně je Centrální evidence psů (CEP) ve fázi výběru zhotovitele zakázky, po již proběhlém zadávacím řízení veřejné zakázky. Datum spuštění ostrého provozu informačního systému centrální evidence psů se bude odvíjet od nabídky konkrétního zhotovitele, která bude muset reflektovat právní předpisy a stanovené administrativní postupy, zároveň i odhad náročnosti na vybudování a testování tohoto systému,“ přiblížil aktuální stav Novinkám mluvčí resortu zemědělství Vojtěch Bílý.

Podle něj je zpoždění způsobeno digitalizací státní správy, která se nedaří podle plánů. Kvůli tomu musel vloni skončit na pozici ministra pro místní rozvoj a vicepremiéra pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti).

„Systém musí být součástí eGovernmentu, což zvyšuje celkovou náročnost a propojenost s ostatními registry (např. evidence obyvatel). To původní záměr CEP neobsahoval,“ přiblížil Bílý s tím, že do vzniku evidence nebude stát vymáhat zápis čísla čipu do některého z registrů.

Pes na Vyškovsku pomohl zraněné majitelce, štěkotem zalarmoval policii

Krimi

Podle Tiché je v zájmu majitelů, ale především zvířat samotných, aby o nich údaje někde byly. „Ušetří to peníze útulku, ušetří to stres pejskovi, ušetří to stres majiteli. Samozřejmě ale musí majitel chtít, aby alespoň někde byl pes zaznamenán. A v okamžiku, kdy bude celostátní databáze, tak by v ní měli být zaznamenání všichni psi, byť si nedělám iluze, protože lidi se často brání řadě věcí a budou se bránit i tomuhle. Stoprocentní to asi nebude, ale je to v zájmu jejich i psů,“ přiblížila mluvčí kynologické unie.

Hlavně ve velkých městech se ztracení psi dokážou vrátit k majitelům během dne, někdy i v řádu hodin. Centrální evidence by vyhledání majitele, a tedy návrat zvířete domů, mohla ještě zrychlit.

Součástí centrální evidence by mělo být identifikační číslo psa, jeho pohlaví, číslo pasu, pokud ho má vystavený, adresa chovu a údaje ohledně očkování proti vzteklině. Povinné údaje o chovateli by měly zahrnovat jméno, adresu trvalého pobytu a telefonní číslo. Podle oslovených ale stále probíhají dohady o tom, kdo by měl mít s ohledem na GDPR do evidence přístup a k jakým datům.

Vznik centrálního registru psů v jednotlivých státech EU předpokládá i evropská směrnice, která aktuálně prochází podle Šinové různými připomínkovými řízeními. Kdy by mohla případně začít platit a být implementována do české právního řádu, je vzhledem k současné fázi legislativního procesu nejasné.

Nechtěná fena z útulku našla nové poslání. Stala se specialistkou na vyhledávání tabáku u celníků

Liberecký kraj

Výběr článků

Načítám