Článek
A i když vnitřek domu i fasádu už mají hotovou, stále mají Hříbkovi co dělat. Dlažba v průjezdu i četné další dokončovací práce na ně teprve čekají. O zahradě a zničené vinici za domem ani nemluvě.
Vedle jejich opraveného domu roste další. Nahradí původní, kde Dita se svými rodiči prožila mládí. Ten musel jít po tornádu k zemi. Když se při demolici probořil bagr do sklepa, bylo dílo zkázy dokonáno doslova až do základů. „Pokud počasí dovolí, 15. ledna děláme střechu, v únoru okna. Věřím, že na hody si zaverbuju na terase nového baráku,“ říká bratr Dity, Ladislav Darmovzal, který se o obnovu domu rodičů ponejvíce stará.
Den po tornádu nám měli zedníci dokončit fasádu. Když se to stalo, zedníci u nás zůstali a dělají dodnes.
Za Vánoce v novém manželé Hříbkovi zaplatili neuvěřitelnou dřinou a snažením. „Tornádo otevřelo limity toho, co vše je člověk schopný vydržet. Je to víc, než si myslí, že vydrží,“ říká Tomáš. Přiznal ale, že se on i manželka dostali na hranici sil. „Byly doby, kdy jsme seděli a říkali si, jestli by nebylo lepší jít pryč, nechat to tady. Ale nikdy jsme na to nepomysleli oba současně a vždycky jeden z nás toho druhého podržel,“ dodal.
„Při vší smůle jsme měli štěstí. Den po tornádu nám měli zedníci dokončit fasádu. Když se to stalo, zedníci u nás zůstali a dělají dodnes. Druhé štěstí bylo, že jsme měli nevyčerpanou hypotéku, takže jsme mohli ihned platit za materiál a podobně. To byla obrovská výhoda. Neocitli jsme se zcela bez peněz a neocitli jsme se ve stavu nejistoty, jestli seženeme řemeslníky na stavební práce,“ řekla Dita.
V náhradním bytě, který sehnali, toho moc nenaspali. Většinou přespávali v poškozeném domě, uléhali po celodenní dřině pozdě večer a brzy ráno vstávali. „Když jsme byli zničení a chtěli si dát teplou sprchu a noc bez prachu a plísní, šli jsme do půjčeného bydlení,“ říká Dita.
O syny se starala její maminka. Rodině pomohli přátelé a známí, Hříbek, který pracuje pro dopravní společnost, se mohl tři měsíce věnovat řešení své situace, případně pracovat z domova. Kolegové na pomoc rodině udělali sbírku, která umožnila financovat nezanedbatelnou část oprav.
Vánoce v novém se šťastnými dětmi, které ale stále ještě nezapomněly na hrůzné okamžiky v úkrytu na záchodě, když tornádo procházelo jejich domem, byly zaslouženou odměnou za půl roku strádání a dřiny. „Tornádo ukázalo, že naše společnost není špatná a zkažená. Lidé umí být hodní a vstřícní. Smutné ale je, že musí přijít krize, aby se toto projevilo,“ říká Tomáš.
Do dalších let jde se spoustou nových přátel. A s odhodláním v případě potřeby pomoci druhým. „Zbylo nám tu po opravě nářadí, plachty a další věci, které se mohou hodit v krizové situaci. Nachystal jsem na půdě takovou krizovou bednu. Mám v ní všechny tyto věci, koupím ještě elektrocentrálu, a pokud se stane někde nějaká mimořádnost, pojedu takto splatit svůj dluh za pomoc pro nás,“ říká Hříbek.